Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Poistenci Dôvery hodnotili vlani nemocnice horšie

Kategória: Spravodajstvo

Pacienti, ktorí sa zapojili do pravidelného prieskumu spokojnosti s nemocnicami, udelili za minulý rok nemocniciam za služby a zdravotnú starostlivosť priemernú známku 1,7.

BRATISLAVA 30. mája (SITA) - Poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera boli vlani viac nespokojní s absolvovanou hospitalizáciou ako v roku 2012. Ako informoval generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan, pacienti, ktorí sa zapojili do pravidelného prieskumu spokojnosti s nemocnicami, udelili za minulý rok nemocniciam za služby a zdravotnú starostlivosť priemernú známku 1,7. Rok predtým skončili nemocnice s mierne lepším hodnotením, keď dostali od pacientov priemernú známku 1,6. Do prieskumu, v ktorom najlepšou známkou je 1 a najhoršou 5, sa dotazníkovou formou zapojilo 3,5 tisíca pacientov.

Podľa šéfa Dôvery hodnotia pacienti v nemocniciach najhoršie stravu. Druhé najhoršie hodnotenie sa vzťahuje na ubytovanie a až potom nasleduje samotná liečba. Najlepšie pacienti o hospitalizácii hodnotia starostlivosť personálu. Vlani pritom poistenci mierne lepšie hodnotili prístup lekárov ako zdravotných sestier. Kritickejší boli k nemocniciam mladší poistenci. Najhoršie známky totiž udeľovali poistenci vo veku 18 až 37 rokov. 

Najlepšie hodnotenou fakultnou nemocnicou sa za minulý rok stala Ústredná nemocnica SNP v Ružomberku. Nasledovala Detská fakultná nemocnica v Košiciach a Univerzitná nemocnica v Martine. Naopak, najhoršie hodnotenými fakultnými nemocnicami boli Univerzitná nemocnica v Bratislave, Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline a Fakultná nemocnica v Nitre. 

Spomedzi všeobecných nemocníc najviac u pacientov uspela Nemocnica Svätého Michala v Bratislave, po nej Ľubovnianska nemocnica v Starej Ľubovni a Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej. Najhoršie pacienti v tejto kategórii ohodnotili nemocnicu v Snine, nemocnicu vo Zvolene a nemocnice a polikliniky v Rimavskej Sobote. 

V kategórii špecializovaných zdravotníckych zariadení najlepšie vysvedčenie od pacientov dostali Národný ústav srdcovocievnych chorôb - Detské kardiocentrum v Bratislave, Národný onkologický ústav v Bratislave a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach. Najhoršie hodnotenými boli v tejto kategórii Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku, Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch a Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov