Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Potravinárskemu sektoru podľa MPRV chýbajú inovácie

Kategória: Spravodajstvo

Práve táto skutočnosť je podľa jej slov jedným z dôvodov nedostatku slovenských výrobkov na pultoch obchodov.

BRATISLAVA 13. augusta (SITA) - V slovenskom potravinárskom sektore chýbajú inovácie, nové výrobky a technológie. Na utorkovej tlačovej konferencii spoluorganizátorov poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex to uviedla Zuzana Nouzovská, generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV). Práve táto skutočnosť je podľa jej slov jedným z dôvodov nedostatku slovenských výrobkov na pultoch obchodov.

"Rozhovory s obchodnými reťazcami sú mnohokrát o nových výrobkoch," uviedla Nouzovská. Dodala, že obchodníci by nemali problém nahradiť zahraničné produkty za slovenské, avšak Slovensko podľa jej slov nemá technológie na to, aby nahradilo zahraničnú produkciu v súlade s požiadavkami reťazcov. "Je tu určitý technologický dlh," priznala Nouzovská. Zastáva však názor, že napriek tejto nepriaznivej situácii má snaha o zvýšenie podielu domácej produkcie svoj význam.

Nouzovská vo svojom vystúpení taktiež dodala, že záujem o účasť na výstave Agrokomplex prejavilo viacero zahraničných delegácií zo susedných krajín ale aj z Ruska. Zástupcovia Ruskej federácie majú podľa jej slov záujem o poznatky slovenských poľnohospodárov v oblasti plemenárstva a krmivárstva. "Nachádzajú tu určité väzby, porozumenie a know how," doplnila Nouzovská.

Na jubilejnom 40. ročníku výstavy jej organizátori očakávajú účasť približne 70 tis. návštevníkov. Na 25 tis. metroch štvorcových sa predstav 450 vystavovateľov. Silné zasupenie majú krajiny ako Ruská federácia, Veľká Británia či Poľsko. Podujatie sa uskutoční na výstavisku Agrokomplex v Nitre v dňoch 22. až 25. augusta.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.