Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Právne služby za arbitráže už stáli SR 26,8 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Slovensku podľa poslancov SDKÚ-DS hrozia spory aj vzhľadom na zámer vlády vytvoriť jedinú zdravotnú poisťovňu

BRATISLAVA 19. júla (SITA) - Arbitráž voči Slovensku za zákaz zisku zdravotných poisťovní už stála občanov Slovenska veľmi veľa peňazí. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. "Škody sú obrovské. Len za právne služby vynaložila Slovenská republika 26,8 milióna eur. Táto čiastka je od roku 2009 do júna 2013," povedal Štefanec po tom, ako spolu so straníckym kolegom Viliamom Novotným navštívili rezort financií vo veci arbitráže za zákaz zisku zdravotných poisťovní. Táto škoda bude podľa neho vyššia, keďže arbitráže sa ešte neukončili.

Osud samotných 29,5 mil. eur, ktoré Slovensku zablokoval luxemburský súd, je podľa Viliama Novotného stále neistý. "Ťažko predpovedať osud týchto peňazí," povedal. Ďalšie spory podľa Štefanca Slovensku hrozia vzhľadom na zámer vytvoriť na Slovensku jedinú zdravotnú poisťovňu. "Existuje reálne ohrozenie, že škody budú narastať," upozornil.

Luxemburský súd koncom mája nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu holandská spoločnosť Achmea, vlastník zdravotnej poisťovne Union. Peniaze, ktoré sú aktuálne na viacerých bankových účtoch v Luxembursku, majú byť uložené na špeciálnom bankovom účte tak, aby boli mimo dosahu Slovenskej republiky. "Po úspešnom ukončení príslušných právnych krokov v Luxembursku budú finančné prostriedky vyplatené spoločnosti Achmea," uviedol hovorca Achmea Bert Rensen. Exekúcia na slovenské aktíva nasledovala po tom, čo v decembri minulého roka medzinárodný arbitrážny súd rozhodol, že Slovensko porušilo bilaterálnu investičnú dohodu s Holandskom a uložil SR povinnosť zaplatiť poisťovni Achmea náhradu škody za zákaz zisku zdravotných poisťovní z roku 2007 vo výške 22 mil. eur, ako aj uhradiť 3 mil. eur za trovy konania. Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Achmea sa tak rozhodla podniknúť razantnejšie kroky.

Ministerstvo financií v reakcii na informácie zverejnené vlastníkom zdravotnej poisťovne Union tvrdilo, že takáto interpretácia je zavádzajúca. Podľa ministerstva sa nemecké súdy zaoberajú žiadosťou Slovenskej republiky o zrušenie rozhodnutia arbitrážneho tribunálu vydaného v arbitráži s Achmea. "Napriek tomu spoločnosť Achmea iniciovala exekúciu proti Slovenskej republike. Slovenská republika vykonala preto nevyhnutné kroky chrániace záujmy suverénneho štátu. Prostriedky ktoré sú uložené v Luxemburgu, sú a budú majetkom Slovenskej republiky až do riadneho ukončenia celého sporu," uviedol koncom mája rezort financií pre agentúru SITA.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.