Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Preplácanie výkonov v sociálnych zariadeniach poslanci podporili

Kategória: Spravodajstvo

Návrh novely zákona o poskytovateľoch posunuli poslanci do druhého čítania.

BRATISLAVA 19. marca (SITA) - Ošetrenie preležanín, preväz rany, či odsávanie pacienta je časť z deviatich zdravotných výkonov, ktoré by po novom mohli zariadeniam sociálnych služieb (ZSS) hradiť zdravotné poisťovne. Predpokladá to návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. "V tejto súvislosti sa upravuje nová forma poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorou je ošetrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb," konštatuje predkladateľ materiálu, ministerstvo zdravotníctva (MZ). Opatrenie sa má týkať aj zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Rozhodnutie, či zdravotná poisťovňa uzatvorí zmluvu so ZSS a bude mu tak preplácať výkony, necháva rezort na nej. Ministerstvo práce, ktoré na zákone spolupracovalo, však požadovalo, aby výkony boli hradené povinne. MZ kontrovalo, že by išlo o pozitívnu diskrimináciu jednej časti poskytovateľov, pričom pripomína, že poisťovne nemajú povinnosť uzatvárať zmluvy ani so všetkými zdravotníckymi zariadeniami. Rezort práce nakoniec ustúpil. 

MZ nateraz nevie presne vyčísliť, aký dopad bude mať opatrenie na rozpočty zdravotných poisťovní, keďže nie je známy presný počet tých, ktorí budú prijímateľmi ošetrovateľskej starostlivosti v ZSS. Na základe auditu rezortu práce však predpokladá, že suma sa bude pohybovať od 2,6 milióna eur ročne. MZ podotýka, že výkony môžu byť uhradené z verejného zdravotného poistenia, len ak budú ordinované všeobecným lekárom. Robiť ich budú môcť len zamestnanci spĺňajúci podmienky na výkon zdravotníckeho povolania. 

Kontrolu v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré budú poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia, majú vykonávať zdravotné poisťovne. Inšpekciu môžu urobiť kedykoľvek, a to aj bez predchádzajúceho oznámenia. Na správne poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti má zase dozerať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak zistí pochybenie, bude môcť uložiť pokutu. 

Návrh novely zákona prináša aj nové povinnosti pre nemocnice. Tie budú musieť bezodkladne po tom, čo prepustia novorodenca domov, zaslať prepúšťaciu správu jeho všeobecnému lekárovi. Prepúšťacia správa poputuje pediatrovi, ktorého uviedol zákonný zástupca dieťaťa, ak sa tak nestalo, nemocnica ju zašle všeobecnému lekárovi do obvodu, v ktorom má matka trvalý alebo prechodný pobyt. Pediater následne do troch dní vykoná preventívnu prehliadku novorodenca v domácom prostredí a ak mu to umožnené nebude, nahlási to úradu práce. 

Opatreniami sa má predísť tomu, aby sa deti strácali v systéme, pretože o nich lekári nevedia. Ohlasovaciu povinnosť budú mať aj samotné nemocnice. Na úrady práce budú hlásiť matky, ktoré po pôrode svojvoľne opustia nemocnicu bez dieťaťa či s ním bez toho, aby mali súhlas zariadenia. Proti tomuto sa postavili mimovládne organizácie s odkazom pre ministerstvo, že nemocnica nie je väzenie a matka sa má právo rozhodnúť sama, kedy ju opustí. 

Predpokladaná účinnosť novely zákona je stanovená na júl tohto roka.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.