Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Prešovská nemocnica obchodovala s onkoliekmi

Kategória: Spravodajstvo

Bývalé vedenie Fakultnej nemocnice J.A. Reimana nakupovalo lieky na liečbu onkologických ochorení za účelom ich ďalšieho odpredaja v čase, keď ostatné nemocnice bojovali s ich nedostatkom. Finančný prínos pre samotnú nemocnicu bol však len tri centy za balenie.

BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Prešovská nemocnica obchodovala s onkologickými liekmi v časoch, keď iné nemocnice bojovali s ich nedostatkom. Bývalé vedenie Fakultnej nemocnice J. A. Reimana, ktorá dlhodobo zápasí so zlou finančnou situáciou, totiž robilo až sedemmesačné zásoby onkoliekov za účelom ich ďalšieho predaja. Ako na utorkovom tlačovom brífingu informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, zistenie priniesla kontrola, ktorú vo fakultnej nemocnici nariadilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Nemocnica nakupované lieky predávala distribútorom Medicopharm a Roncor. Zisk z takéhoto predaja bol pritom pre nemocnicu minimálny, rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou liekov, ktoré majú hodnotu niekoľko desiatok eur, predstavoval totiž len tri centy. Prešovská nemocnica takto od januára až marca tohto roku predala spolu 2 310 balení onkologických liekov v celkovej nákupnej hodnote približne 60 tis. eur.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nepozná presnú odpoveď na to, kde lieky skončili po ich odpredaji distribútorom. "Máme však silné obavy z toho, že boli použité na reexport," dodala ministerka s tým, že ak by sa lieky opätovne predávali napríklad v Nemecku, distribučná spoločnosť by za ne získala až štvornásobne viac, ako na Slovensku.

Zvolenská informovala o tom, že zákon zo strany bývalého vedenia nemocnice porušený nebol. "Jedná sa však z môjho hľadiska o mimoriadne neetické správanie, ktoré nemá obdobu," povedala. Bývalé vedenie nemocnice požiadala o vysvetlenie situácie, uspokojivú odpoveď však vraj zatiaľ nedostala.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.