Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Priemerný vek zdravotníckej techniky je 11 rokov

Kategória: Spravodajstvo

Najkritickejšia situácia je u všeobecných nemocníc, kde sú prístroje staré priemerne 13 rokov.

BRATISLAVA 9. júna (SITA) - Zdravotnícka technika v slovenských nemocniciach dosahuje vysoký priemerný vek až 11 rokov, je opotrebovaná a technicko-morálne zastaraná. Najkritickejšia situácia je vo všeobecných nemocniciach. Vyplýva to z revízie Operačného programu Zdravotníctvo (OPZ). Kým v špecializovaných nemocniciach je zdravotnícka technika stará v priemere deväť rokov, vo všeobecných nemocniciach dosahuje 13 rokov.

Ako sa konštatuje v správe, inventár nemocníc pozostáva prevažne z techniky zo 70. rokov minulého storočia a z techniky, ktorá bola zakúpená počas posledných piatich rokov. "Zdravotnícka technika a prístrojové vybavenie väčšiny nemocníc je nevyhovujúce, často presahuje stanovenú mieru životnosti. Potreba obnovy, modernizácie zdravotníckej techniky sa týka všetkých regiónov a nadobúda dôležitosť hlavne v súvislosti s dôrazom na poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti," uvádza sa v správe. Z pohľadu regiónov najviac by potrebovali novú techniku nemocnice v Trnavskom a Trenčianskom kraji.

Obdobne je na tom podľa správy aj zdravotnícka technika v ambulanciách, kde priemerný vek prístrojov dosahuje desať rokov. Tieto zariadenia sa podľa správy pritom odpisujú medzi dvomi až ôsmimi rokmi. "Z technicko-ekonomického zorného uhla pohľadu je veľká väčšina prístrojov prakticky odpísaná," uvádza revízia OPZ. Podľa analýzy, ktorá vychádza z údajov z roku 2006 medzi najstaršie prístroje, s ktorými zdravotníci v ambulanciách pracujú, patria röntgeny, ktorých priemerný vek sa šplhá k 17 rokom, nasledujú rektoskopy staré takmer 15 rokov a bronchoskopy so 14 rokmi.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.