Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Príspevok na SZČ nemajú pôvodne zdravotne postihnutí vracať

Kategória: Spravodajstvo

Novela zákona o službách zamestnanosti od poslancov za Smer-SD má pomôcť osobám, ktoré využili príspevok na SZČ pre občana so zdravotným postihnutím, po prehodnotení zdravotného stavu stratili status zdravotne postihnutého občana a naďalej podnikajú.

Poslanci za stranu Smer-SD Otto Brixi a Anton Martvoň predložili do parlamentu návrh na novelizáciu zákona o službách zamestnanosti, podľa ktorého sa má od začiatku budúceho roka zrušiť povinnosť vrátiť štátny príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) pre občana so zdravotným postihnutím po prehodnotení jeho zdravotného stavu. Novela zákona má tak pomôcť osobám, ktoré využili príspevok na SZČ pre občana so zdravotným postihnutím, po prehodnotení zdravotného stavu stratili status zdravotne postihnutého občana a naďalej podnikajú. "Považujeme za nespravodlivé a nesociálne, aby občanovi so zdravotným postihnutím, ktorému bol poskytnutý príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, bol tento príspevok odňatý, resp. bol ho povinný vrátiť v prípade, ak prestal byť po prehodnotení zdravotného stavu občanom so zdravotným postihnutím bez vlastného pričinenia na základe zlepšenia svojho zdravotného stavu," argumentujú poslanci.

Podľa súčasného znenia zákona o službách zamestnanosti je občan so zdravotným postihnutím, ktorý dostal od úradu práce príspevok na SZČ a ktorý nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť na chránenom pracovisku nepretržite najmenej dva roky, povinný vrátiť úradu pomernú časť poskytnutého príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého neprevádzkoval na chránenom pracovisku samostatnú zárobkovú činnosť.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.