Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rezort pripraví normu na odmeňovanie zdravotníkov

Kategória: Spravodajstvo

Témou spoločného stretnutia bola právna norma upravujúca mzdy zdravotníckych pracovníkov či delenie úväzkov sestier.

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva by malo do konca marca, respektíve do začiatku apríla pripraviť legislatívnu normu, ktorá bude riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov. Po skončení pracovného stretnutia s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou tento termín uviedla predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Iveta Svetlanská. Sestry ešte pred časom pritom požadovali vlastnú právnu normu, a to už vo februári budúceho roka. Ako povedala Svetlanská, to či ustúpia od svojej požiadavky na samostatný zákon, si najprv predrokujú so svojou členskou základňou.

Ministerstvo potvrdilo, že na zákone, ktorý bude riešiť mzdové požiadavky zdravotníkov pracuje, vyvrátilo však tvrdenie sestier o termíne, kedy by mala byť právna norma hotová. "Vôbec sa nehovorilo o termínoch, už len z toho dôvodu, že tento návrh je odkázaný, či už na vyjadrenie rôznych právnikov, aby sme sa nedostali do situácie ako v minulosti, keď sa pripravila nejaká legislatíva a následne bola ústavným súdom spochybnená," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. Ako priblížila, so sestrami prebrali všetky ich body a s tým, že keď bude na svete návrh k legislatíve o mzdách, budú zástupcovia oboch organizácií o nich informovaní a dostanú možnosť sa k nim vyjadriť a pripomienkovať ich.

Rokovania sestier so šéfkou rezortu sa netočili len okolo prijatia spomínaného zákona, ale aj okolo delenia úväzkov. "Očakávali sme v tomto smere taký akčnejší postup zo strany ministerstva, na druhej strane si uvedomujeme, že limity zákona umožňujú ministerstvu len dohľad nad tými zdravotníckymi zariadeniami, kde sa vydávajú povolenia," uviedla Svetlanská s tým, že budú kontrolovať tie zariadenia, kde je problém s delením úväzkov najvypuklejší. O výsledkoch chcú informovať aj Zvolenskú.

Sestry veria, že začali konštruktívne rokovania, ktoré vyriešia pálčivé problémy v zdravotníctve a už viac nebude potrebné, aby spisovali petíciu a obliekali si čierne tričká. Rokovania s ministerstvom majú pokračovať i naďalej. Najbližšie stretnutie by si odbory predstavovali koncom januára. Po novom by sa však mali viesť rokovania na pôde ministerstva už separátne s odbormi a rovnako tak s komorou sestier, nakoľko podľa Svetlanskej sú ich agendy odlišné.

"Stále sme slušní a stále ešte rokujeme, ale bude sa to lámať na roku 2013," uviedla Svetlanská. Ako pokračovala, pre nich budú rozhodujúce prvé tri mesiace budúceho roka, a to, ako budú prizývaní na rokovania k zákonu o mzdových požiadavkách. Na dodržaní, aj keď podľa Svetlanskej zahmlených termínoch, budú trvať. V prípade, že sa tak nestane, sestry nevylučujú, že sa zdvihne tlak zdola. "A na ten tlak my máme povinnosť ako odborári reagovať," skonštatovala Svetlanská. Pritom nevylúčila, že by mohli zvoliť cestu vyhlásenia štrajkovej pohotovosti či odstúpenia od kompetencií, ktoré robia nad mieru. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová sestry ubezpečila, že ani oni, ani komora nespia a že sú jednotní.

Komora sestier a sesterské odbory predstavili svoje požiadavky už pred časom. So šéfkou rezortu zdravotníctva chceli diskutovať o novom právnom predpise, ktorý bude riešiť mzdové požiadavky sestier a pôrodných asistentiek a nahradí tak súčasne platnú právnu úpravu, ktorá je aktuálne na ústavnom súde. Do času prijatia novej legislatívy požadovali memorandum, v ktorom sa vláda zaviaže vyplatiť mzdy sestrám podľa stále platného zákona, a to vo všetkých zdravotníckych zariadeniach bez ohľadu na zriaďovateľa. Rovnako tak komora a odbory žiadali prijatie právnych predpisov upravujúcich mzdové požiadavky všetkých pracovníkov v zdravotníctve.

Medzi požiadavkami komory a odborového združenia sú aj dlhodobo kritizované delenia úväzkov, ktoré so sestier urobili administratívne pracovníčky. Žiadali, aby sa legislatívne zakázali a aby všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti boli povinní vrátiť pracovné zmluvy do stavu spred 1. apríla tohto roka pri zachovaní súčasnej výšky mzdy. SKSaPA i OZSaPA zároveň chceli, aby ministerstvo kontrolovalo personálne normatívy ako vo svojich, tak aj ostatných zdravotníckych zariadeniach. Medzi požiadavkami bola aj platba za poistencov štátu na úrovni 5 % pre budúci rok či transparentný a efektívny systém zdravotného poistenia. Rovnako tak žiadali postihovanie korupcie a vyvodzovanie trestnoprávnej zodpovednosti manažmentov nemocníc, ak sa preukáže nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov z ich strany.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.