Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rusko zaviedlo embargo na mäso z USA

Kategória: Spravodajstvo

Embargo na dovoz mäsa z USA, ktoré zaviedlo Rusko pre obavy z rastového hormónu raktopamín, bude pravdepodobne dlhodobé, tvrdí hlavný ruský hygienik Gennadij Oniščenko.

MOSKVA 11. februára (SITA, Reuters) - Ruské embargo na dovoz mäsa z USA bude pravdepodobne dlhodobé. Vyhlásil to hlavný ruský hygienik Gennadij Oniščenko. Embargo na dovoz hovädzieho, bravčového a morčacieho mäsa z USA platí v Rusku od 11. februára. Podľa ruskej veterinárnej správy americkí exportéri nedokázali zaručiť, že ich produkty neobsahujú rastový hormón raktopamín. "Prakticky všeobecný zákaz dovozu mäsa a mäsových výrobkov z USA bude pravdepodobne dlhodobý," citovala v pondelok Oniščenka agentúra Interfax. Zákaz možno zrušiť v prípade, že dovozy budú pochádzať výlučne od producentov, ktorí nepoužívajú sporný hormón.

Z USA sa do Ruska vyvezie ročne mäso a mäsové výrobky za vyše 500 mil. USD. Embargo na mäso z USA môže byť aj krokom na podporu domácich producentov, ktorí čelia od vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) náporu lacných dovozov. Rastový stimulant raktopamín je podľa vedcov neškodný, v niektorých krajinách je však zakázaný pre obavy z možných negatívnych zdravotných účinkov, informovala agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3374 USD)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.