Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestru v ambulancii by podľa SLK mohol nahradiť lekár

Kategória: Spravodajstvo

Podľa návrhu Slovenskej lekárskej komory by poskytovateľ zdravotnej starostlivosti požiadavku minimálnej jednej sestry mohol alternatívne nahradiť v špecifických prípadoch ďalším lekárom.

BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Sestru v ambulancii všeobecného lekára by mohol nahradiť lekár, prípadne zdravotnícky asistent. Takúto možnosť navrhuje zaviesť Slovenská lekárska komora (SLK). "Máme za to, že v rámci minimálnych požiadaviek na personálne zabezpečenie všeobecnej ambulancie by poskytovateľ zdravotnej starostlivosti požiadavku minimálne jednej sestry mohol alternatívne nahradiť v špecifických prípadoch ďalším lekárom," uviedol prezident SLK Marian Kollár. Tvrdí, že aj toto by mohlo byť riešením prehlbujúceho sa problému nedostatku všeobecných lekárov. Ako vysvetlil, lekár bez príslušnej špecializácie pracujúci na všeobecnej ambulancii by mohol byť súčasne zaradený do špecializačnej prípravy, pričom na všeobecnej ambulancii by vykonával špecializačnú prax.

"Nedá sa obísť aj skutočnosť nedostatočných platieb zo strany zdravotných poisťovní pre ambulancie za ich činnosť, čo má za následok aj neregulárnosť platových podmienok pre optimálnu personálnu politiku ambulancie," uviedol prezident SLK. V zahraničí je podľa neho riešená personálna problematika napríklad jednou univerzálnou sestrou na viacero ambulancií. 

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa k návrhu SLK zatiaľ nevyjadruje. "Chceme to najskôr odkomunikovať s komorou, neradi sa odkazujeme cez média," uviedla riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková. 

Komora navrhuje alternatívu v podobe lekára či zdravotníckeho asistenta zaviesť ako pre všeobecné ambulancie pre dospelých, tak i pre všeobecné ambulancie pre deti a dorast.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.