Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Sestry opätovne vyzývajú Zvolenskú na plnenie záväzkov
Kategória: Spravodajstvo
Sesterské odbory požadujú od ministerstva návrh zákona, ktorý bude riešiť ich mzdy, upozorňujú však, že má byť v súlade s Ústavou SR.
BRATISLAVA 5. septembra (SITA) - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) opätovne smeruje na ministerstvo zdravotníctva (MZ) výzvu, aby pripravilo taký legislatívny návrh upravujúci mzdy sestier a pôrodných asistentiek, ktorý bude v súlade so slovenskou ústavou. Sestry tak narážajú na poslednú skúsenosť, keď zákon o ich minimálnych mzdových nárokoch, pripravený ešte za predchádzajúcej vlády a schválený vo februári 2012 všetkými politickými stranami, bol Ústavným súdom (ÚS) SR v júni tohto roka vyhlásený za protiústavný. Účinnosť legislatívy pritom ÚS SR pozastavil už v júli minulého roka. Podľa sestier tak dlhé obdobie právnej neistoty vystriedalo veľké sklamanie z konečného rozhodnutia.
"OZSaPA vyjadruje sklamanie nad prístupom ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej pri riešení vzniknutej situácie. Od začiatku augusta, teda viac ako mesiac, leží u ministerky zdravotníctva žiadosť OZSaPA o osobné stretnutie, na ktoré do dnešného dňa nereagovala," uvádzajú sesterské odbory. Prízvukujú pritom, že práve sestry a pôrodné asistentky sú tie, ktoré vykonávajú väčšinu úkonov pri pacientovi. Ako pokračovali, ignorovanie oprávnených mzdových požiadaviek tak považujú za nezáujem vlády o zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti a o stabilizáciu situácie v slovenskom zdravotníctve.
Na ministerku sa obrátila už aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Zvolenskú ako i premiéra Roberta Fica vyzvala na plnenie požiadaviek petície, ktoré boli premietnuté do uznesenia vlády ešte v roku 2011. Sestry netaja sklamanie z toho, že aj to čo sa im podarilo vybojovať ÚS SR označil za protiústavné. Rovnako ako odbory narážajú na zákon, ktorý riešil ich odmeňovanie.
Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej sú na ministerstve pripravení robiť nápravné kroky, ale stále nemajú rozhodnutie ÚS SR, od ktorého sa musia odraziť. "Toto MZ nevie urýchliť a v žiadnom prípade obísť," uviedla Čižmáriková.
Komora sestier však pripomína aj to, že dodnes nebol pripravený legislatívny návrh, ktorý by vybraným zariadeniam sociálnych služieb umožnil stať sa poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. "Pri schvaľovaní rozpočtu Všeobecnej zdravotnej poisťovne nie sú v dostatočnej miere zohľadňované finančné potreby mimonemocničnej starostlivosti," namieta SKSaPA ďalej. Komora sestier dlhodobo požaduje i kontrolu personálnych normatív v nemocniciach, ktorú podľa nej MZ vykonalo len čiastočne a bez toho, aby ich o výsledku a prijatých opatreniach informovalo. Čižmáriková však tvrdí, že kontrolovať normatívy môžu len tam, kde na to majú kompetencie. "Mimonemocničná starostlivosť tiež, nemáme všade kompetencie, to čo môžeme sme urobili, kde nemáme povolenie alebo kompetenciu, tak žiaľ nemôžeme a pravidelne im to vysvetľujeme, stále je to o tom istom," dodala Čižmáriková.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR