Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestry začali politikom počítať dni nesplnených sľubov

Kategória: Spravodajstvo

Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením otázky ich platov, začali dnes politikom počítať dni nesplnených sľubov.

Bratislava 10. júna (TASR) - Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením otázky ich platov, začali dnes politikom počítať dni nesplnených sľubov. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SAPA) im spustila na svojom webe počítadlo, aktuálne je na ňom číslo 1064 dní. Symbolizuje počet dní, odkedy Ústavný súd SR pozastavil účinnosť zákona o mzdách sestier a pôrodných asistentiek. Ten sestrám v nemocniciach aj ambulanciách garantoval minimálnu výšku platu.
      "Vláda Roberta Fica do dnešného dňa, to znamená viac než tri roky, nebola schopná predstaviť návrh zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov tak, aby sme sa dostali k nejakým kompromisom a dosiahli dohodu," povedala prezidentka komory Iveta Lazorová. Pôvodný zákon o mzdách sestier prijal parlament za vlády Ivety Radičovej, podporili ho aj poslanci Smeru-SD. Platil od apríla 2012, avšak Ústavný súd SR o tri mesiace, 11. júla, pozastavil jeho účinnosť.
      Komora poukazuje na to, že minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) sestrám vo februári prisľúbil stretnutie, na ktorom sa bude hľadať dohoda, do dnešného dňa sa však neuskutočnilo. Prístup ministerstva kritizovali pred nedávnom aj sesterské odbory. "Súčasná úroveň komunikácie sa začína podobať stavu, keď bola na čele rezortu Zuzana Zvolenská - formálne sa síce vedú rokovania, no zo strany ministerstva je evidentné, že mu ide o naťahovanie času," skonštatovala predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.
      Návrh zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov je podľa hovorcu rezortu zdravotníctva Petra Bublu pripravený. "Návrh je na stole," skonštatoval s tým, že riešenie je o vzájomnej dohode a dvere na ministerstve sú otvorené. Problém podľa jeho slov spočíva v tom, že sestry požadujú úpravu miezd nielen v štátnych nemocniciach, ako ponúka ministerstvo, ale i v neštátnych zariadeniach, rovnako aj v sociálnych a školských. Ministerstvo svoju ponuku zdôvodňuje aj snahou, aby právna norma opäť neskončila na Ústavnom súde SR.
      Sestry, ktoré v minulosti na podporu svojich požiadaviek usporiadali petíciu, protesty pred parlamentom, či stanovali pred Úradom vlády SR, zatiaľ o štrajku nehovoria. "Je to otázka na moje kolegyne, čo budú ochotné urobiť preto, aby sa táto situácia zmenila a opäť opakujem, je to aj otázka na našich občanov, či budú ochotní podporiť sestry v ich úsilí, aby mali zabezpečenú zdravotnú starostlivosť," zhrnula Lazorová. Podľa jej slov sú však sestry ochotné sa dohodnúť.
      Zástupcovia sestier upozorňujú, že riešenie platovej otázky je potrebné na stabilizáciu počtu sestier. "Slovensko je hlboko pod priemerom počtu sestier na 1000 obyvateľov v rámci krajín OECD. Nemusíme ani zdôrazňovať, že úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti v krajine je úzko spojená s počtom sestier, ktoré sú pri lôžkach pacientov," upozorňuje Kavecká. Sestry pritom podľa šéfky komory Lazorovej starnú a mladá generácia do systému neprichádza.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.