Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SKZL: Centrá akútnej zubnolekárskej starostlivosti sú nevyhnutné

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

 Bratislava 27. januára (TASR) - Zriadenie centier akútnej zubnolekárskej starostlivosti, ktoré budú garantované štátom, je nevyhnutné. Centrá by sprístupnili zdravotnú starostlivosť najmä pre rizikových pacientov, hendikepovaných či pre ťažko ošetriteľné deti. Vo štvrtok na to upozornil prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík.

SKZL navrhuje, aby na úrovni univerzitných nemocníc boli zriadené centrá akútnej zubnolekárskej starostlivosti vyššieho stupňa. V nich by mali byť ošetrované akútne stavy, akútne infekčné ochorenia, hendikepovaní a ťažko ošetriteľné deti. "Nie je vhodné, aby sa to robilo na ambulanciách, na takéto výkony je potrebný skúsený zubár či vytvorenie zázemia," vysvetlil Moravčík.  
      Na úrovni fakultných nemocníc SKZL navrhuje zriadenie centier akútnej zubnolekárskej starostlivosti nižšieho stupňa, kde by mali byť ošetrované akútne stavy a akútne infekčné ochorenia. "Uľahčilo by to aj situáciu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach. Často sa stáva, že pacientov prepustia z nemocníc na jeden deň a musia ísť k svojmu zubárovi. Takto by to mali vyriešené za 20 minút v nemocnici," priblížil Moravčík. Podľa SKZL pandémia ochorenia COVID-19 opäť ukázala potrebu riešenia predovšetkým ošetrenia pacientov s akútnym infekčným ochorením.
      Centrá by podľa jeho slov zabezpečili dostupnosť, kvalitu a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti. "Tento návrh sme predložili aj ministrovi zdravotníctva," dodal Moravčík.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.