Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK obhajuje svoju smernicu o vzdelávaní

Kategória: Spravodajstvo

Smernica stanovuje, že lekárom sa uznajú iba kredity za tie neakreditované vzdelávacie podujatia, organizované na Slovensku, ktoré budú registrované cez SLK.

BRATISLAVA 24. apríla (SITA) - Slovenská lekárska komora (SLK) je podľa slov jej prezidenta Mariana Kollára prekvapená z reakcie Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) na jej smernicu o sústavnom vzdelávaní. Rezort tvrdí, že smernica je v platnosti bez akýchkoľvek zákonných podkladov a žiada od komory, aby tento stav napravila. Komora sa bráni, že si chce len plniť legislatívne úlohy.

Smernica stanovuje, že lekárom sa uznajú iba kredity za tie neakreditované vzdelávacie podujatia, organizované na Slovensku, ktoré budú registrované cez SLK. Kollár tvrdí, že takáto právomoc je komore daná zákonom a je v súlade s cieľom zabezpečenia čo najvyššej odbornosti a kvality aktivít sústavného vzdelávania. "SLK odmieta mechanické spočítavanie kreditov na konci vzdelávacieho cyklu bez akéhokoľvek posúdenia odbornosti podujatí a hodnotenia ich skutočného prínosu pre prax a teda predovšetkým pre pacienta," povedal prezident SLK. 

Ten tvrdí, že predmetnú smernicu prijali ešte v septembri s výkladom, ktorý bol akceptovaný aj ministerstvom zdravotníctva, pričom šéfka rezortu Zuzana Zvolenská až následne požadovala, aby komora prijala novú smernicu, ktorá bude zodpovedať pripomienkam MZ. Rezort podľa neho nesúhlasil ani s textom novej smernice, označil ho za nezákonný. "Týmto svojim stanoviskom ministerstvo poprelo základné princípy, na ktorých je za platnej právnej úpravy realizované sústavné vzdelávanie už desať rokov od prijatia zákona 578/2004," skonštatoval Kollár. Komora je pripravená s rezortom zdravotníctva o smernici ďalej rokovať. 

Právnik SLK Ondrej Škodler podotýka, že si len chcú plniť svoju zákonnú úlohu. Pripomína, že na základe legislatívy komora hodnotí, sleduje a zabezpečuje aktivity sústavného vzdelávania, vnútorným predpisom stanovuje spôsob ako to robí. "Vzdelávaciu akciu môže zorganizovať ktokoľvek, ale to ešte neznamená, že je to podujatie sústavného vzdelávania," uviedol Škodler na margo toho, prečo podmienili uznávanie kreditov. 

Smernica sa vzťahuje len na podujatia organizované na území Slovenska, podľa Kollára kredity za zahraničné akcie budú lekárom priznávané automaticky. Ročne sa na Slovensku zorganizovalo okolo tri až štyri tisíc vzdelávacích podujatí, polovica z nich išla mimo registra komory.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov