Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK: Rozpočet v nasledujúcom období negatívne ovplyvní fungovanie zdravotníctva

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 11. decembra (TASR) – Schválený rozpočet v nasledujúcom období výrazným spôsobom negatívne ovplyvní fungovanie slovenského zdravotníctva. Dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti na Slovensku môže byť vážne ohrozená. Tvrdí to Slovenská lekárska komora (SLK). TASR o tom informovala mediálna manažérka SLK Nancy Závodská.

"V čase, keď slovenské zdravotníctvo čelí najväčšej a najťažšej skúške, schválili poslanci rozpočet, ktorý absolútne nezohľadňuje potreby zdravotníctva, potreby lekárov, sestier a už vôbec nie všetkých pacientov - občanov Slovenska. Navyše, pred jeho schvaľovaním nedošlo k žiadnej komunikácii zo strany ministerstva zdravotníctva s relevantnými zdravotníckymi organizáciami či odborníkmi, ako to bývalo po iné roky," komentoval prezident komory Marian Kollár. 
Podľa lekárskej komory vychádza rozpočet z nepresných tabuliek a grafov, či zo zavádzajúcich a nešťastných ekonomických analýz. Tvrdí, že "je výsmechom", a nie rozpočtom pravdy a zodpovednosti. "Neschválenie požiadavky rozhodujúcich zdravotníckych organizácií na zvýšenie platieb štátu minimálne na päť percent vymeriavacieho základu je smutným dôkazom toho, že vláda nevie a netuší, ako to s naším zdravotníctvom v skutočnosti vyzerá," doplnila.
Prostriedky potrebné na investície, zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta v rozpočte podľa SLK nie sú vôbec definované alebo sú podmienené nereálnymi a nevykonateľnými úspornými opatreniami, ktoré zlyhali už v predchádzajúcich rokoch.

Zdroj: TASR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.