Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Slovákom sa za prácou sťahovať nechce kvôli rodine a priateľom
Kategória: Spravodajstvo
Presťahovať sa za robotou je stále pre mnohých Slovákov niečo nepredstaviteľné. V zahraničí je pritom zmena bydliska pre prácu bežná realita.
Bratislava 14. augusta (TASR) - Presťahovať sa za robotou je stále pre mnohých Slovákov niečo nepredstaviteľné. V zahraničí je pritom zmena bydliska pre prácu bežná realita. Ak sa už Slovák predsa len odhodlá odísť z domu, zväčša je za tým vidina oveľa vyššieho zárobku.
Ideálom je sťahovanie sa v rámci kraja, pričom platí, že čím väčšia vzdialenosť, tým menší záujem. Z Európy by dvaja z troch Slovákov neodišli za žiadne peniaze. Zaujímavé je aj to, že len jeden z desiatich zamestnancov by privítal o deň kratší pracovný týždeň na úkor nižšieho zárobku. Pre spoločnosť HomeCredit to v rámci prieskumu zistila agentúra STEM/MARK.
Prieskum medzi zamestnancami zisťoval, či by boli ochotní presťahovať sa, keby v novom zamestnaní zarábali viac. "Vyšší zárobok sám o sebe veľkým impulzom na sťahovanie sa ľudí nie je. Takmer pätina ľudí odmieta sťahovanie sa za prácou aj v rámci kraja, čo pri veľkosti Slovenska môže byť len pár desiatok kilometrov. Ochota zmeniť bydlisko je ale logicky ovplyvnená predovšetkým výškou ponúknutej mzdy. Čím vyšší plat by v novom bydlisku mali, tým skôr by o presune uvažovali," priblížil jedno z hlavných zistení prieskumu analytik spoločnosti HomeCredit Michal Kozub.
Na odchod z domu v rámci svojho kraja by 29 % opýtaných nalákalo zvýšenie platu o polovicu. Štvrtinu ľudí by na takýto krok presvedčilo dvojnásobné zvýšenie platu. "So zväčšujúcou sa vzdialenosťou medzi pôvodným a novým bydliskom by musel byť zamestnávateľ podstatne štedrejší, ak by chcel zamestnanca na presťahovanie sa presvedčiť," konštatoval Kozub.
Na presun do inej časti republiky, mimo svojho kraja, by takmer tretinu Slovákov motivovalo dvojnásobné zvýšenie platu. Pre mnohých je nepredstaviteľné odísť pracovať do zahraničia. Pokiaľ by to malo byť sťahovanie sa v rámci Európy, 44 % opýtaných by na to pristúpilo len s podmienkou trojnásobného zvýšenia platu. Dve tretiny Slovákov by za prácou mimo nášho kontinentu neodišli za žiadnych okolností.
Predovšetkým silné rodinné väzby a kamarátske putá, to sú pre Slovákov hlavné prekážky sťahovania sa za prácou. Túžba zostať pri rodine a priateľoch drží doma takmer polovicu opýtaných. Ďalších 38 % respondentov nechce opustiť svoj byt alebo dom. Aj v dnešnej dobe, keď je samozrejmosťou komunikácia prostredníctvom videohovorov, predsa len u Slovákov prevažuje potreba ostať fyzicky pri svojich blízkych. Napríklad pomoc starých rodičov so strážením detí žiadna technika nenahradí. Mnohí rodičia taktiež nechcú brať deti zo súčasnej školy, kde majú zázemie a svojich kamarátov, čo je argument proti presťahovaniu sa pre troch z desiatich ľudí.
Ak je ale niečo, čo ľudí "ťahá" do nového domova, je to podľa prieskumu až v polovici prípadov vysoký plat. "Peniaze sú v tomto pre zamestnancov veľmi dôležité. Lenže radosť z výplaty veľmi rýchlo opadá a po niekoľkých mesiacoch chcú pridať opäť. To je veľké riziko pre firmy, ktoré chcú k sebe preťahovať zamestnanca," dodal Kozub s tým, že hneď ako druhý najčastejší dôvod sa v prieskume objavuje ponuka nového bývania alebo firemného bytu od zamestnávateľa. Takýto benefit by presvedčil na zmenu svojej adresy viac ako pätinu ľudí.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Záplavy a ochrana zdravia - usmernenia pre verejnosť!
UVZ SR/redakcia
Novela zákona o zdravotnom poistení
Ministerstvo zdravotníctva SR
Ošetrovné a nový školský rok
Sociálna poisťovňa
Výlučná kontrola nad predajom liekov - zasahuje Protimonopolný úrad!
Protimonopolný úrad SR