Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Slovensko bude musieť vlastníkovi Unionu zaplatiť

Kategória: Spravodajstvo

Podľa denníkov SME a Hospodárske noviny, Najvyšší spolkový súd Nemecka súhlasil s rozhodnutím arbitrážneho súdu.

BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - Slovensko bude musieť zaplatiť vlastníkovi zdravotnej poisťovne Union, holandskej spoločnosti Achmea, 25 mil. eur, ktoré jej priznal arbitrážny súd v decembri minulého roka. To, že rozhodnutie arbitrážneho súdu o odškodnení bolo v poriadku, mal konštatovať aj Najvyšší spolkový súd Nemecka. Informácie priniesli SME i Hospodárske noviny na svojich internetových portáloch. Denníky vychádzajú z tvrdení advokátov Andreja Leontieva a Radovana Pala z advokátskej kancelárie Taylor Wessing e/n/w/c.

Slovensko odmietlo zaplatiť náhradu Achmei za zákaz zisku zdravotných poisťovní z roku 2007, odvolalo sa na to, že arbitrážny tribunál nemal právomoc rozhodovať tento spor. Na nemeckom súde sa preto snažilo o zrušenie jeho rozhodnutia. Najvyšší spolkový súd Nemecka podľa SME i Hospodárskych novín námietke nevyhovel. "Išlo tu o poslednú inštanciu po tom, ako rozhodcovský súd tzv. medzinárodným nálezom potvrdil, že má právomoc rozhodovať predmetný spor a po tom, ako toto rozhodnutie potvrdil aj Vyšší krajinský súd vo Frankfurte," uviedli právnici pre Hospodárske noviny.

Arbitrážny súd koncom minulého roka rozhodol, že Slovensko porušilo bilaterálnu investičnú dohodu s Holandskom a uložil SR povinnosť zaplatiť poisťovni Achmea náhradu škody vo výške 22 mil. eur, ako aj uhradiť 3 mil. eur za trovy konania. Keďže Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Luxemburský súd ešte v máji tohto roka nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu vlastník Unionu. Rozhodnutie súdu má brať do úvahy výšku pohľadávky, ktorú má Achmea voči Slovenskej republike.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.