Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Slovensko potrebuje zavádzať viac inovácií do zdravotníctva
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: AmCham Slovakia; Euractiv.sk
Bratislava 14. október 2021 – Pandémia zvýšila dôležitosť zdravotníctva a jeho inštitúcií, aby urýchlili a rozšírili svoje inovačné úsilie v prospech pacienta. Inovácie sú hnacou silou transformácie zdravotníctva s cieľom zlepšiť starostlivosť o pacientov, znižovať náklady a zatraktívniť pracovné prostredie pre lekárov a zdravotnícky personál. Ide najmä o inovatívny prístup v liečbe a diagnostike, rozvoj telemedicíny, zavádzanie virtuálnej reality do liečebných postupov, digitalizáciu a efektívnejšie využívanie a ochranu zdravotníckych dát. Medtech a inovatívny výskum má tiež potenciál stať sa významným pilierom slovenskej ekonomiky s tvorbou nových pracovných miest, ak sú inovácie tvorené u nás doma na Slovensku. Zhodli sa na tom odborníci na konferencii s názvom Dôležitosť inovácií v slovenskom zdravotníctve, ktorú dnes organizuje Americká obchodná komora SR s podporou partnerov pod záštitou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Finančné prostriedky z európskych zdrojov ako je Plán obnovy a odolnosti RRF, fond obnovy novej generácie Next Generation EÚ, ako aj rozpočet EÚ na roky 2021-2027, ponúkajú jedinečné príležitosti na modernizáciu slovenského zdravotníctva.
„Oblasť zdravotníctva by mala byť jednou z kľúčových reforiem podporených z Plánu obnovy a odolnosti, pričom zavádzanie inovácií a zodpovedných digitálnych riešení by malo byť jeho neoddeliteľnou súčasťou. Výhody a príležitosti technologického pokroku a potenciál disruptívnych technológií je potrebné prepojiť s expertízou a znalosťami kvalifikovaného zdravotného personálu s cieľom zabezpečiť včasnejšiu, menej invazívnu, menej nákladnejšiu a najmä dostupnú zdravotnú starostlivosť. Pri správnom nastavení a potrebnej odvahe zavádzať inovatívne riešenia je moment, v ktorom sa Slovensko nachádza, jedinečnou príležitosťou na zásadné zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva s citeľnou pridanou hodnotou pre občana,“ povedal Ján Hargaš, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Podľa nového štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Róberta Babeľu, posledné mesiace presne ukázali, kde malo zavádzanie inovácií v zdravotníckom sektore medzery a ktoré kroky boli v minulých rokoch vynechané. „Nepripravenosť celého sektoru na telemedicínu či elektronickú komunikáciu s pacientom, ale aj s ostatnými subjektami, raketovo akcelerovalo procesy na Ministerstve zdravotníctva. Pravdou však je, že inovácie v zdravotníctve nie sú len o elektronizácii vo vzťahu k pacientom. Nemej dôležité sú kroky ako legislatívne zmeny napr. v oblasti liekovej politiky, kde okrem nových inovatívnych liekov či zdravotníckych pomôcok chce Slovensko ostať krajinou, kde sa oplatí robiť klinické výskumné projekty častokrát s prelomovými inovatívnymi technológiami,“ povedal Róbert Babeľa.
Inovatívna diagnostika a efektívnejšia cesta pacienta k liečbe
Na konferencii sa zdieľali skúsenosti z existujúcich projektov využitia inovatívnych technológií a prístupov v zdravotníctve, ako je napríklad telemedicína pri liečbe detských kardiopacientov v Bratislave alebo využitie virtuálnej reality pri liečbe psychiatrických pacientov (cognity care). Tiež sa hovorilo o nových prístupoch v diagnostike najmä pri onkologických pacientoch, kde diagnostika vzoriek tkaniva a krvi pacientov je základným predpokladom inovatívnej liečby. Veľkou témou bola aj biokonvergencia – teda budúce nastavenie medicíny, kde sa stierajú rozdiely medzi biológiou, inžinierstvom, nanotechnologiami a IT.
„Prečo je investícia do zdravotnej starostlivosti najvyššou prioritou? Zdravotná starostlivosť je investícia do dlhšieho a zdravšieho života. Ako nám pandémia nedávno ukázala, odolné zdravotné systémy prispievajú k blahu celej spoločnosti, zatiaľ čo ich nedostatočná odolnosť má mnoho škodlivých vedľajších účinkov,“ povedal Jasper Kunow, Managing Director for Central Eastern Europe v spoločnosti MSD.
Verejné obstarávanie založené na hodnote v zdravotníctve
K inovatívnejším prístupom pomôže najmä zmena nazerania a nastavenia verejného obstarávania.
„Hodnotovo orientované obstarávanie (Value Based Procurement) je multidisciplinárny prístup založený na partnerstve a zameraný na pacienta a na kvalitnú a finančne udržateľnú zdravotnú starostlivosť. Zameraním sa na hodnotu (vrátane kritérií kvality starostlivosti a nákladov na výsledky), namiesto zamerania sa na samotnú cenu, môžu orgány verejného obstarávania hrať dôležitú úlohu pri efektívnom poskytovaní kvalitnejšej starostlivosti,” povedal Pavol Lepey, Head of Healthcare Transformation & Market Access v spoločnosti Roche Slovensko.
Konferencia AmCham je priekopníkom v prepojení a spolupráci slovenských lídrov v sektore zdravotníctva a technológií s cieľom formovať zásady, politiky a partnerstvá potrebné v tomto novom náročnom kontexte. Americká obchodná komora v SR sa v rámci svojho zdravotníckeho výboru dlhodobo venuje potrebe zavádzania inovatívnych prístupov do slovenského zdravotníctva.
Partnermi konferencie boli spoločnosti Merck Sharp & Dohme, s.r.o., Roche Slovensko, s.r.o., Microsoft Slovakia s.r.o., , Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, IBM Slovakia, spol. s.r.o., Johnson & Johnson, s.r.o., Medtronic Slovakia, s.r.o., Siemens Healthineers, Novartis Slovakia s.r.o., Diagnose.me, AIslovakIA a OnkoAliancia.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR