Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SR prehrala arbitráž o zákaze zisku poisťovní

Kategória: Spravodajstvo

Holandský akcionár Unionu, spoločnosť Achmea, môže teraz od Slovenska žiadať náhradu škody vo výške 22 mil. eur a náhradu trov za 3 mil. eur. SR podľa arbitrážneho tribunálu porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskom.

BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a.s., vyhrala v piatok svoj dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová, medzinárodný arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, rozhodol, že v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní, medzi ktoré patrí aj Achmea.

V roku 2011 Ústavný súd rozhodol, že Slovensko v tomto prípade porušilo ústavu a SR následne stiahla legislatívne opatrenia, ktorých cieľom bolo zakázanie zisku zdravotných poisťovní. Podľa výroku Medzinárodného arbitrážneho tribunálu musí SR zaplatiť spoločnosti Achmea 22 miliónov eur ako kompenzáciu za škody, ktoré holandská firma utrpela počas platnosti poškodzujúcich opatrení. Súd zaviazal Slovenskú republiku tiež uhradiť spoločnosti Achmea náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou 3 milióny eur. Achmea je od piatku oprávnená požadovať od SR platbu celkovej čiastky náhrady.

Willem van Duin, predseda predstavenstva spoločnosti Achmea, k rozhodnutiu povedal, že rozhodnutia obidvoch súdov - Ústavného súdu SR a Medzinárodného arbitrážneho tribunálu - jasne poukazujú na to, že akékoľvek pokusy presadiť vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní skončí neúspechom, za cenu veľkých nákladov slovenských daňových poplatníkov. "Tieto peniaze by bolo lepšie použiť na zlepšenie kvality slovenského zdravotníctva. Union a Achmea sú pripravené na tom spolupracovať," uviedol van Duin.

Spoločnosť Achmea investovala s cieľom dlhodobo pôsobiť v Slovenskej republike a naďalej sa drží svojho rozhodnutia. Achmea má záujem podstatne zvýšiť počet klientov v starostlivosti Union zdravotnej poisťovne. Achmea sa nazdáva, že súkromné zdravotné poisťovne prispievajú k zdraviu a prosperite populácie v mnohých krajinách, ako aj v Holandsku - domovskej krajine spoločnosti Achmea.

Tento postoj však nezdieľa súčasná vládna garnitúra pod vedením premiéra Roberta Fica. Predseda vlády dlhodobo vystupuje proti zisku zdravotných poisťovní. Fico mieni zabrániť zisku poisťovní napríklad ich vyvlastnením alebo odkúpením.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.