Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Starobnému fondu SP pomohli iné fondy sumou 1 mld. eur

Kategória: Spravodajstvo

Najvyššia čiastka prišla do deficitného fondu, z ktorého sa vyplácajú starobné dôchodky, z rezervného fondu solidarity, pričom išlo o sumu 722 mil. eur.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Sociálna poisťovňa za jedenásť mesiacov minulého roka vykrývala nedostatok prostriedkov vo fonde starobného poistenia presunmi z iných, prebytkových fondov, v celkovej sume 1 mld. eur. Najvyššia čiastka prišla do deficitného fondu, z ktorého sa vyplácajú starobné dôchodky, z rezervného fondu solidarity, pričom išlo o sumu 722 mil. eur. Ďalších 160 mil. eur smerovalo do starobného fondu z fondu invalidného poistenia a po 60 mil. eur poisťovňa vzala v prospech starobného fondu z fondu úrazového poistenia a fondu poistenia v nezamestnanosti. Vyplýva to z informácie o aktuálnom stave platobnej schopnosti Sociálnej poisťovne.

Ak by poisťovňa nevykrývala nedostatok prostriedkov na výplatu starobných dôchodkov zdrojmi z iných fondov, fond starobného poistenia by rok 2013 uzavrel s deficitom takmer 968,4 mil. eur. Od začiatku minulého roka do konca novembra vlaňajška pritom zaslala poisťovňa na účty sporiteľov v druhom pilieri príspevky v celkovej sume 378,1 mil. eur. Rezort financií za toto obdobie zaslal Sociálnej poisťovni finančnú výpomoc vo výške 661,4 mil. eur.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.