Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Štát bude za svojich poistencov platiť 33,4 eur

Kategória: Spravodajstvo

Stavovské organizácie v zdravotníctve pritom požadovali platbu za poistencov štátu na úrovni 5 %, čo by znamenalo mesačnú platbu 39,3 eur.

BRATISLAVA 31. decembra (SITA) - Platba za poistencov štátu bude od budúceho roka na úrovni 4,25 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov, a teda z 786 eur. Štát tak vo finančnom vyjadrení bude hradiť za svojich poistencov, napríklad za študentov, dôchodcov, evidovaných nezamestnaných a matky na rodičovskej dovolenke 33,4 eur mesačne. Stavovské organizácie v zdravotníctve pritom požadovali platbu za poistencov štátu na úrovni 5 % čo by znamenalo mesačnú platbu 39,3 eur.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) predpokladá, že počet ľudí, za ktorých bude prispievať do zdravotných poisťovní sa v nasledujúcom roku dostane na úroveň 3,150 milióna. Rezort ešte v auguste pritom prognózoval 3,350 milióna takýchto poistencov. Zníženie tohto počtu sa ministerstvu podarilo novelou zákona o zdravotných poisťovniach, kde zrušilo súbeh platenia poistného. V praxi tak už od nasledujúceho roka nebude platiť za niektorých poistencov zdravotné odvody štát i oni sami. Po novom zostane poistencom štátu len osoba, ktorej vymeriavací základ zo zárobkovej činnosti nepresiahne 15-násobok životného minima, čo v budúcom roku predstavuje sumu 2 918,70 eur ročne. Takýchto "súbehárov" je podľa údajov MZ v súčasnosti 200 tisíc. Koľko z nich nepresiahne zákonom stanovenú hranicu, bude známe až v ročnom zúčtovaní za rok 2013.

Odvod za poistencov štátu sa zvyšoval naposledy v júli tohto roka, a to zo 4 na 4,32 %. Na tejto úrovni zotrvá do konca roka. Vyššie platby za poistencov štátu zdravotným poisťovniam umožnilo rozpustenie 50-miliónovej rezervy. Tieto zdroje mali pokryť chýbajúce financie na zvýšené platy lekárov a sestier.

V roku 2011 bola platba štátu za svojich poistencov 4,32 % a rok predtým 4,78 %. Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v minulom roku 32,16 eura, v prvom polroku tohto roku 30,76 eura a aktuálne je to 31,5 eur.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.