Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ŠÚKL nariadil stiahnutie lieku pre výskyt častíc

Kategória: Spravodajstvo

Liek sa používa pri diabetickej polyneuropatii. Pacienti ho majú vrátiť do lekární.

BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil z preventívnych dôvodov stiahnuť z trhu liek určený na liečbu porúch citlivosti pri diabetickej polyneuropatii Thiogamma 600 Injekt 5x20 ml/600 mg. Niektoré šarže lieku, ktoré boli uvedené na trh v iných krajinách EÚ, nevyhoveli špecifikáciám lieku. V roztoku sa vyskytli častice, ktoré by mohli vyvolať zápal, trombózu, pľúcnu embóliu či ťažkú alergickú reakciu. "V šaržách dovezených na slovenský trh nebol výskyt častíc pozorovaný, stiahnutie má preventívny charakter," skonštatovala hovorkyňa ŠÚKL Valéria Pernišová.

Ústav apeluje na pacientov, ktorí majú liek doma, aby ho nepoužívali ale vrátili do lekárne, prioritne do tej, ktorá im ho vydala. Peniaze dostanú naspäť. Priniesť môžu aj otvorené balenie. Výmena za identický liek podľa ŠÚKL nie je možná, ďalšia liečba bude na rozhodnutí lekára. Liek bude možné vrátiť do konca mája toho roka. 

Držiteľom registrácie lieku je spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co.KG.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.