Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ŠÚKL opäť zakázal vývoz niektorých liekov za hranice

Kategória: Spravodajstvo

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal tento mesiac vývoz viacerých liekov do zahraničia.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal tento mesiac vývoz viacerých liekov do zahraničia. Mali smerovať najmä do Nemecka, Dánska, Holandska, Veľkej Británie, Česka a Litvy.
      Ide o liek Neulasta, ktorý sa používa na zvýšenie počtu bielych krviniek po chemoterapii, ako aj onkolieky Tyverb, Tarceva a Sutent. Zakázal sa aj vývoz lieku Viread pre pacientov s HIV či hepatitídou typu B.
      Vývoz liekov sa monitoruje od vlaňajška. Distribútori majú povinnosť oznámiť štátnemu ústavu zámer vyviezť liek. ŠÚKL vývoz nepovolí, ak je liek v SR nedostatkový a jeho vývozom by bola ohrozená dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Slovenskú legislatívu v súčasnosti preveruje Európska komisia.
      Zo Slovenska sa v roku 2013 vyviezlo viac ako milión balení liekov. ŠÚKL vydal vlani 113 rozhodnutí o nepovolení vývozu pre 85.875 balení liekov. Išlo celkovo o 24 liekov, ktorých vývoz by mohol znamenať nedostupnosť pre slovenských pacientov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.