Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Témou Svetového dňa duševného zdravia je zdravie v práci, problémom sú depresie

Kategória: Spravodajstvo

Duševné zdravie na pracovisku je tento rok hlavnou témou Svetového dňa duševného zdravia. 

Bratislava 28. septembra (TASR) - Na celosvetovú kampaň nadväzuje Liga za duševné zdravie SR celonárodnou zbierkou Dni nezábudiek 2017. 

      Jej cieľom je upozorňovať verejnosť na dôležitosť duševného zdravia. Vo vyše 60 slovenských mestách budú dobrovoľníci zbierať príspevky s modrou nezábudkou od 29. septembra do 3. októbra.
      "Veľká časť prostriedkov sa použije na odborné veci, no a my v Lige za duševné zdravie používame peniažky z tejto zbierky napríklad na online poradňu, ktorú poskytujeme na internete, ide o anonymné internetové poradenstvo s odborníkmi, psychológmi, ďalej vydávame rôzne edukačné materiály, realizujeme pre stredné školy prednášky, ktoré sú osvetové, preventívne, a iné aktivity," uviedla pre TASR koordinátorka celoslovenskej zbierky Ligy za duševné zdravie SR Daniela Kevélyová. 
      Najčastejšími duševnými ochoreniami, ktoré trápia zamestnancov, sú depresie, úzkostné poruchy a závislosti. Psychiatrička Ľubomíra Izáková upozornila, že na ne môže ochorieť každý človek. "Aby sme predišli takémuto ochoreniu, je veľmi dôležitá psychohygiena, čiže opatrenia, ktoré nám znížia prežívanie stresu, ktoré nám dokážu zharmonizovať telo aj našu dušu a naše duševné fungovanie," konštatovala. Zamestnancom radí dodržiavať správnu životosprávu vrátane zdravého stravovania, dostatočný spánok, počas práce im odporúča urobiť si krátke prestávky. 
      Zároveň upozorňuje na to, že výskyt duševných chorôb stúpa. "Dôvodom je to, že žijeme vo veľmi stresujúcom období, kedy je život veľmi aktívny, nemáme čas ani nemyslíme na psychohygienu, na to, že by sme mali aj oddychovať," uviedla.
      "Odhadujeme, čo sa týka depresie, tak v tej strednej alebo ťažšej forme ňou trpí okolo desať percent populácie," vyhlásila pre TASR epidemiologička Alexandra Bražinová. Zároveň zdôraznila, že až tretina populácie má príznaky, z nich sa však lieči iba veľmi malá časť. Podľa nej na Slovensku až 67 percent chorých nevyhľadá odbornú pomoc. Z pacientov, ktorí trpia úzkostnými poruchami, sa nelieči 84 percent. 
      Liga za duševné zdravie SR je organizácia, ktorej cieľom je aktívna podpora duševného zdravia. Usiluje sa o zlepšenie podmienok a života duševne chorých, angažuje sa však aj v oblasti prevencie duševných porúch.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.