Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Tresty už platia, zdravotníci pokračujú v petícii

Kategória: Spravodajstvo

Koľko ľudí sa podpísalo pod petíciu "Stop kriminalizácií - Zdravotníci nie sú zločinci!" bude známe na konci leta. Zdravotníci teraz pripravujú podanie na Ústavný súd SR.

BRATISLAVA 2. augusta (SITA) - Spoločne s prvým augustovým dňom vstúpila do účinnosti zdravotníkmi kritizovaná novela Trestného zákona, ktorú často nazývajú aj ako kriminalizačný zákon. Prináša im totižto hrozbu hneď niekoľkých sankcií. Proti ich prijatiu sa ohradili na pôde Národnej rady SR, lobovať boli aj v prezidentskom paláci a v snahe zrušiť parlamentom prijaté tresty pokračujú aj po účinnosti zákona. Cez petíciu "Stop kriminalizácií - Zdravotníci nie sú zločinci!" chcú stavovské a odborové organizácie pôsobiace v zdravotníctve opätovne otvoriť rokovanie o tejto legislatíve.

Ako uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, keďže sa na zbieraní podpisov podieľajú všetky zdravotnícke organizácie, nevedia povedať koľko podporovateľov doposiaľ petícia má. Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár doplnil, že ju vyhodnotia po konci dovolenkového obdobia.

Stavovské a odborové organizácie pôsobiace v zdravotníctve zároveň pripravujú pre novelu Trestného zákona aj podanie na Ústavný súd SR, na ktorom podľa Kollára už pracujú právnici. "Na koordinácii ďalšieho postupu ohľadne podania na Ústavný súd SR, ako aj ďalších protestných akcií sa dohodneme na ďalšom stretnutí všetkých organizácii pôsobiacich v zdravotníctve, ktoré bude koncom leta," uviedol Visolajský.

Novela Trestného zákona hrozí zdravotníkovi, ktorý odmietne nastúpiť počas núdzového stavu do služby, odňatím slobody do dvoch, resp. do piatich rokov (táto časť úpravy sa týka všetkých občanov, ktorí počas krízového stavu nevykonajú povinnosti, ktoré im boli uložené orgánmi verejnej moci, pozn. red.). Hrozí mu aj pokuta od ministerstva zdravotníctva (MZ) do 3 300 eur a odobratie licencie na dva roky, počas ktorých nebude môcť vykonávať svoje povolanie. Zástupcovia zdravotníkov namietajú, že v prípade povinností za krízovej situácie ide o zásah do ústavou garantovaného práva na štrajk. Navyše sa im nepáči, že bez rozhodnutia súdu, len na základe verdiktu MZ, im môže byť zrušená registrácia. Namietajú aj to, že môžu dostať až desaťnásobne vyššiu pokutu ako iní občania. Petíciou preto požadujú tieto ustanovenia zmeniť, resp. zrušiť.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.