Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Trnavský kraj si chce o nemocniciach rozhodovať sám

Kategória: Spravodajstvo

Kompetencia samosprávnych krajov na vydávanie povolení na prevádzkovanie všeobecných nemocníc má prejsť na ministerstvo zdravotníctva.

TRNAVA 25. novembra (SITA) - Kompetencie na vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti by mali zostať samosprávnym krajom, pretože tie najlepšie poznajú potreby svojich obyvateľov. Na margo snahy ministerstva zdravotníctva zobrať krajom vydávanie povolení na prevádzkovanie všeobecných nemocníc to uviedol hovorca Trnavského samosprávneho kraja Patrik Velšic. Kraje majú podľa neho bližšie k občanom ako ministerstvo, ktoré chce kompetenciu preniesť na seba.

Navrhovaná legislatívna zmena dostala súhlas aj od vládneho kabinetu, ktorý ju odobril na svojom prvom novembrovom rokovaní. Takáto úprava v zákone by rezort zdravotníctva oprávňovala vykonávať dozor nad zdravotníckymi zariadeniami. "Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky novú právnu úpravu navrhuje, pretože je potrebné, aby malo kontrolu nad všeobecnými nemocnicami, pretože je zriaďovateľom univerzitných a fakultných nemocníc (všeobecných nemocníc) a nemá možnosť v nich vykonávať dozor a kontrolu," povedala pred časom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Snaha ministerstva zdravotníctva preniesť na seba kompetencie v oblasti všeobecných nemocníc narazila na odpor samosprávnych krajov. Tie nesúhlasia s tým, aby rezort vydával povolenia na prevádzkovanie všeobecných nemocníc, ktoré sú v súčasnosti v ich právomoci.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.