Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Union sa dohodol s UNB, na podpis dohody sa čaká

Kategória: Spravodajstvo

Poistenci Union zdravotnej poisťovne by mali od piatku dostať v bratislavskej nemocnici komplexnú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Union sa dohodol s UNB, na podpis dohody sa čaká" bola rozšírená o vyjadrenie hovorkyne UNB Petry Stano Maťašovskej v druhom a štvrtom odseku.

BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Klienti Union zdravotnej poisťovne (z.p.) by už mali v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) dostávať komplexnú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách. Podľa členky predstavenstva poisťovne Eleny Májekovej taký mal byť prísľub od nemocnice na piatkovom rokovaní. Ako však podotkol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Union z.p. Roman Podolák, pod dohodou, ktorá má platiť do konca júna, ešte chýba podpis riaditeľa nemocnice. "Od prvého júla musíme ešte doladiť posledných pár vecí," povedal Podolák. Univerzitná nemocnica Bratislava poskytovala poistencom Unionu od piateho júna len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Dôvodom bolo prečerpanie objemu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktorý si objednala zdravotná poisťovňa Union na prvý polrok 2013.

Hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská potvrdila, že nemocnica bude poskytovať klientom Union z.p. nielen neodkladnú, ale aj plánovanú špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Podľa nej sa tak má stať od pondelka. "Plánované operácie, neakútne hospitalizácie a jednodňová chirurgia ostáva v režime ako doteraz. Do 30. júna ich pre poistencov Union z.p. neposkytujeme," uviedla Stano Maťašovská.

Union rokuje aktuálne o podmienkach na nasledujúce zmluvné obdobie s troma veľkými nemocnicami, okrem UNB Bratislava, aj s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou Bratislava a s Rooseveltovov nemocnicou v Banskej Bystrici. V prípade týchto troch zariadení zmluvy končia k prvému júlu tohto roka.

Podľa vyjadrenia Maťašovskej sa zatiaľ na nových zmluvných podmienkach nedohodli. "V záujme objektívnosti a korektnosti sa k nej nebudeme do ďalšieho rokovania so zdravotnou poisťovňou Union vyjadrovať," skonštatovala Stano Maťašovská.

So všetkými ostatnými nemocnicami má mať Union platné zmluvy s tým, že ich požiadavky rieši priebežne. "Nemocniciam sme vyšli maximálne v ústrety, všetky nemocnice, vrátane UNB, od nás dostanú za ukončenú hospitalizáciu cenu, ktorá je na úrovni štátnej poisťovne plus jedno euro," uviedol Podolák. Union mal upraviť aj ostatné podmienky, vrátane finančných objemov, ktoré nielen zohľadňujú požiadavky nemocníc, ale sú nad ich rámec.

O úprave podmienok rokuje aktuálne Union aj s malými a strednými nemocnicami, ktoré sú združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Doteraz majú podpísané dodatky s 27 z nich, v jednom prípade dostali výpoveď, a to od Psychiatrickej nemocnice z Pezinka. Májeková pripomína, že zmluvy s členskými nemocnicami ANS majú platné minimálne do konca roka. S týmito zariadeniami aktuálne riešia dodatky. "Zatiaľ nejaké náznaky na to, že by výpoveď mala prísť od tých ostatných členov, sme zatiaľ nevideli," uviedla Májeková. Všetkým mali zaslať podmienky vypracované priamo na mieru.

ANS od najmenšej zdravotnej poisťovne požadovala dorovnanie platieb na úroveň VšZP. "Aj medzi tými členmi ANS sú nemocnice, kde tie ceny boli do nás vyššie ako od VšZP a napriek tomu, že bola požiadavka upraviť ich na ceny VšZP, my sme im tie vyššie ceny ponechali," povedala Májeková.

Podolák pripomína, že pri financovaní zdravotnej starostlivosti pracujú s obmedzenými zdrojmi, ktoré musia byť použité efektívne. "Opatrenia, ktoré môžu znieť verejnosti ako obmedzenia, či neochota platiť, sú nástrojom smerujúcim k efektivite všetkých článkov zdravotnej starostlivosti," skonštatoval riaditeľ zdravotnej poisťovne Union.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.