Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Úrady verejného zdravotníctva čaká racionalizácia

Kategória: Spravodajstvo

V tomto roku budú úrady verejného zdravotníctva hospodáriť s 23,8 mil. eurami, čo je medziročne menej o 6,5 mil. eur.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho 36 regionálnych pobočiek čaká v tomto roku racionalizácia a s tým súvisiace veľké šetrenie. Oproti uplynulému roku majú zoškrtaný rozpočet o 6,5 mil. eur. Z tejto čiastky až 6 mil. eur má priniesť úspora cez plošné zníženie miezd, odvodov a postupné znižovanie počtu zamestnancov. Ministerstvo zdravotníctva nateraz o veľkom prepúšťaní nehovorí. Zatiaľ avizovalo rušenie 49 pracovných miest, ktoré by mali priniesť úsporu 0,5 mil. eur.

Podľa rezortu sa to nebude týkať odborných činností ale obslužných. "V nadväznosti na zníženie počtu zamestnancov sa navrhuje aj zníženie tovarov a služieb o 0,3 mil. eur," konštatuje ministerstvo financií v rozpočte pre rok 2014. Počíta sa aj s predajom majetku regionálnych pobočiek v hodnote 0,28 mil. eur. Na svoju činnosť tak budú mať úrady v tomto roku spolu 23,8 mil. eur. 

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej racionalizácia úradov verejného zdravotníctva ešte stále nie je definitívne uzavretá kapitola. Konkrétne opatrenia v súčasnosti pripravuje hlavný hygienik. "Cieľom je nastaviť flexibilnejšie podmienky fungovania regionálnych úradov," uviedla Zvolenská. Nateraz je podľa nej predčasné hovoriť o konkrétnych krokoch. Tvrdí, že nové fungovanie úradu verejného zdravotníctva predstavia včas. 

Proti prepúšťaniu zamestnancov sa už ohradil Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Pripomína, že za posledných osem rokov boli počty zamestnancov RÚVZ skresané o tisícku, pričom agenda úradov, najmä po vstupe Slovenska do Európskej únie, narástla. Na posilňovanie štruktúr verejného zdravotníctva vyzývajú aj európski epidemiológovia, a to aj vzhľadom na vzrastajúcu migráciu obyvateľstva a s tým súvisiaci prenos chorôb. 

Racionalizácia je súčasťou reformy štátnej správy ESO. Tá okrem iného predpokladá, že RÚVZ by sa mohli stať súčasťou integrovaných úradov a nespadali by tak pod rezort zdravotníctva, ale pod ministerstvo vnútra.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.