Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚVO sa v súvislosti so záchrankovým tendrom obrátil na Európsku komisiu

Kategória: Spravodajstvo

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa pre tohtoročný záchrankový tender obrátil na Európsku komisiu.

Bratislava 4. decembra (TASR) –  Žiada ju o stanovisko k otázke súladu slovenskej právnej úpravy týkajúcej sa výberového konania na licencie pre záchranky s európskou legislatívou. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru ÚVO Janka Zvončeková.
      "Úrad má niekoľko právnych otázok v súvislosti s výberovým konaním. Za účelom podrobnejšieho zistenia skutkového stavu a určenia ďalšieho postupu úradu v danej veci sme sa obrátili na všetky relevantné subjekty a vyžiadali si od nich stanovisko. Oslovili sme ministerstvo zdravotníctva, samotný úrad pre dohľad a iné dotknuté subjekty," uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák. 
      ÚVO skúmalo argumenty ministerstva zdravotníctva, že na výberové konanie na licencie na záchranky sa nevzťahujú predpisy o verejnom obstarávaní. „Všetky stanoviská a právne názory sme zobrali na vedomie. No vzhľadom k tomu, že aj legislatíva, na ktorú sa rezort zdravotníctva odvoláva, podlieha európskemu právu, obraciame sa na Európsku komisiu so žiadosťou o stanovisko,“ objasnil Hlivák.
      V súvislosti s pochybnosťami o nezaujatosti členov výberovej komisie sa tiež ÚVO obrátil na Generálnu prokuratúru a podal podnet na protest prokurátora.
      Výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna sa týkalo 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra boli informácie denníka SME o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Vtedajší šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmietal. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Svojej funkcie sa pre kauzu vzdal.
      Podnetom na tender sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra. Úrad pre verejné obstarávanie v kauze koná z vlastného podnetu. Na tender dostal podnet aj Najvyšší kontrolný úrad SR. Ministerstvo zdravotníctva už v reakcii na záchrankový tender predstavilo návrh nových pravidiel, podľa ktorých by sa mali licencie v budúcnosti prerozdeľovať.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov