Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Väčšina akcioviek v pôsobnosti MZ skončila so ziskom

Kategória: Spravodajstvo

Najlepší hospodársky výsledok, viac ako 26 mil. eur, dosiahla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Šesť z ôsmich akciových spoločností v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ), hospodárilo v minulom roku so ziskom. Vyplýva to zo správy MZ o výkone práv akcionára, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Najlepší hospodársky výsledok dosiahla Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá minulý rok skončila so ziskom 26,3 mil. eur, čím si oproti predchádzajúcemu roku zlepšila hospodársky výsledok o 20,6 mil. eur.

V medziročnom porovnaní si polepšil aj Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Za vlaňajšok vykázal zisk 1, 3 mil. eur, čo je oproti roku 2011 nárast o takmer 180 tis. eur. Tretí najvyšší zisk dosiahol Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Zo straty 796 tis. eur v roku 2011 sa vlani dostal do kladných čísel a skončil so ziskom viac ako 1,1 mil. eur.

Medziročne si hospodárenie naopak pohoršil Národný ústav srdcových a cievnych chorôb , zostáva však v kladných číslach. Kým v roku 2011 vykázal zisk vo výške 164 tis. eur, v minulom roku to bolo 110 tis. eur. V zisku skončila aj Nemocnica Poprad, avšak aj v jej prípade boli výsledky hospodárenia oproti roku 2011 o čosi horšie. Minulý rok skončila nemocnica v pluse s 357 tis. eurami, medziročne tak zaznamenala pokles zisku o 624 tis. eur. Aj ďalšia z akciových spoločností v pôsobnosti MZ, Východoslovenský onkologický ústav medziročne znížil svoj zisk. Kým minulý rok bol jeho hospodársky výsledok 593 tis. eur, rok predtým dosiahol vyše milióna eur.

Spomedzi akciových spoločností MZ skončila minulý rok v záporných číslach len Letecká vojenská nemocnica, jej strata predstavovala pol milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom si však vylepšila hospodárenie o 221 tis. eur.

V uplynulom roku bolo v pôsobnosti MZ osem akciových spoločností so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu. Poslednou a najmladšou je Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, ktorá bola založená v decembri 2012. Spoločnosť však bola do Obchodného registra zapísaná až v roku 2013, počas minulého roka tak neboli prijaté žiadne rozhodnutia.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.