Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Vďaka špeciálnemu stimulátoru pomáhajú lekári NÚDCH deťom s epilepsiou

Kategória: Spravodajstvo

Deťom s epilepsiou, ktorá nereaguje na liečbu tabletkami, pomáha špeciálny stimulátor.

Bratislava 19. decembra (TASR) - Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) vďaka liečbe stimuláciou vagového nervu pomohli takmer 30 detským pacientom.
      Podľa generálneho riaditeľa NÚDCH Ladislava Kuželu sa podarilo vytvoriť liečebnú metódu, ktorá dokáže pomôcť pacientom bez nutnosti operácie mozgu. "Princíp liečby môžeme porovnať ku kardiostimulátoru. Pri liečbe epilepsie sa stimulačná elektróda pripája k nervu na krk bez potrebnej operácie mozgu," priblížil.
      Ako uviedla prednostka Kliniky detskej neurológie LF UK a NÚDCH Miriam Kolníková, vďaka liečbe tzv. vagovým stimulátorom sa skrátil čas hospitalizácie, ako aj počet hospitalizácií detských pacientov. 
      "Generátor sa nastaví a spustí na automatickú 30-sekundovú stimuláciu v intervaloch každých päť minút. Okrem toho je možné robiť ešte extrastimuláciu, ktorá sa robí priložením magnetu a môže sa spustiť hocikedy v prípade záchvatu alebo približujúceho sa záchvatu, čím sa záchvat zastaví alebo sa mu predíde a nie je potrebné podať protizáchvatový liek," vysvetlila Kolníková princíp fungovania stimulátora, ktorý zmierňuje priebeh epilepsie. Dodala, že Slovensko je jednou z krajín, ktorá má najväčší počet detí odliečených týmto spôsobom.
      Epilepsia patrí medzi najčastejšie neurologické ochorenia u detí. Lieči sa antiepileptikami, ak táto liečba nezaberá, hľadajú sa alternatívne spôsoby liečby. Na Slovensku podľa lekárov nereaguje na liečbu tabletkami asi tretina detských pacientov s epilepsiou. Vďaka stimulátoru zaznamenali zmiernenie alebo vymiznutie záchvatov u 41 percent pacientov. Efekt liečby sa nedostaví okamžite, ale v priebehu šiestich mesiacov až dvoch rokov.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.