Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Verejnosť si v krajských mestách môže vyskúšať poskytnutie prvej pomoci

Kategória: Spravodajstvo

Každý rok sa náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne u 350.000 Európanov.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Každý rok sa náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne u 350.000 Európanov. Prvú pomoc dostane iba jeden z piatich, a to je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako jeden z desiatich týchto pacientov. Práve preto sa 16. október stal Európskym dňom záchrany života.
      V nedeľu (16.10.) si bude môcť verejnosť vyskúšať poskytnutie prvej pomoci na figurínach v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach a Žiline. Na dnešnom brífingu to uviedol zástupca prednostu Oddelenia intenzívnej medicíny Detskej kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny DFNsP Bratislava a predseda Slovenskej resuscitačnej rady Jozef Köppl.
      „Celá aktivita je zameraná na čo najširšie oslovenie verejnosti, tento rok je to najmä na deti. Každý rok je to zamerané na určitú cieľovú skupinu,“ povedal Köppl. Práve deti totiž majú podľa neho mimoriadny potenciál, nakoľko sú veľmi všímavé a rady absorbujú nové informácie. Platí pritom, že už desať- až 12-ročné deti sú schopné resuscitovať dospelého človeka.
      Európsky deň záchrany života podporujú aj viaceré známe tváre zo slovenského šoubiznisu ako moderátorky Adela Banášová a Barbora Rakovská, speváčky Celeste Buckingham a Janka Kozáková z kapely Mukatado, herec Marek Majeský a spevák Samuel Tomeček.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.