Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Vojnoví utečenci z Ukrajiny majú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: MZ SR

Ľudia, ktorí unikajú pred vojnou na Ukrajine a nachádzajú sa na Slovensku, sú v prípade zdravotných problémov ošetrení a dostávajú potrebnú zdravotnú starostlivosť. V prípade ohrozenia života je zdravotná starostlivosť poskytnutá okamžite a bez poplatku.

„Ľudia, ktorí prišli z Ukrajiny na Slovensko a majú štatút azylanta, majú plne preplácanú zdravotnú starostlivosť ako ostatní účastníci systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Žiadatelia o azyl a žiadatelia o dočasné útočisko majú nárok na neodkladnúpotrebnú indikovanú zdravotnú starostlivosť. To znamená, aj takú zdravotnú starostlivosť, ktorú im odporučí lekár vyšetrením. K dispozícii je ambulantná pohotovostná služba v príslušnom kraji či meste, alebo centrálny príjem nemocnice.

Kontakty: https://www.e-vuc.sk/

„Oprávnenie na poskytnutie zdravotnej starostlivosti osoby preukážu preukazom cudzinca žiadajúceho o poskytovanie dočasného útočiska alebo dokladom o tolerovanom pobyte na území Slovenskej republiky,“ opísal minister Lengvarský.

STAROSTLIVOSŤ O ZUBY:
Kontakty na zubných lekárov na Slovensku, ktorí poskytujú bezplatnú neodkladnú zubnú zdravotnú starostlivosť: https://www.skzl.sk/stomatologhelp. Stránka je v SK, UA a ENG jazyku. Alebo tiež na www.stomatolog.help .


LIEKY:

Pre občanov Ukrajiny so statusom dočasného útočiska a tranzitujúcim (teda tým, ktorí cez SR len prechádzajú):

  • neuplatňujú sa preskripčné a indikačné obmedzenia. Okrem špecialistu môže lieky predpísať aj všeobecný lekár a lekárne to budú akceptovať,
  • utečencovi s dočasným útočiskom budú vydávané lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny bez doplatku.


INFOLINKA VšZP:

Aktuálne informácie v súvislosti s poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre občanov Ukrajiny ponúka Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Infolinka: 0850 003 003
E-mail: infolinka@vszp.sk
Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine | VšZP (vszp.sk)


LINKA ZDRAVIA PRE UKRAJINU
:
Rýchla konzultácia v ukrajinskom jazyku je dostupná zadarmo, denne od 7:00 do 19:00 h. telefonicky alebo cez online-chat na čísle +421 2 21025075, web: www.ua.diagnose.me .

Pozor! Linka neslúži ako linka prvej pomoci. Je určená na orientáciu v slovenskom zdravotnom systéme a konzultáciu zdravotného stavu so zdravotníckym personálom. V prípade urgentného problému je potrebné volať číslo 155 alebo 112.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.