Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP našla neefektívnu starostlivosť za 93,8 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Formou priamych kontrol si Všeobecná zdravotná poisťovňa posvietila na poskytovateľov vlani takmer 6 000-krát.

BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje za uplynulý rok neefektívne poskytovanie zdravotnej starostlivosti v objeme 93,8 mil. eur. Najväčšie nedostatky zistila prostredníctvom kontrol v informačnom systéme. Vyplýva to zo správy o výsledkoch kontrolnej činnosti VšZP za rok 2013, ktorú vzala vláda na vedomie.

Najväčšia zdravotná poisťovňa si na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti priamo u nich posvietila vlani 5 983-krát. Polovicu kontrol uzatvorila s finančným postihom v celkovej výške 11,9 milióna eur. "Pri porovnaní rokov 2007 až 2012 je možné konštatovať, že naďalej je zachovaný trend zvyšovania efektivity priamych kontrol. V roku 2013 finančný efekt narástol oproti roku 2012 o 2,9 mil. eur," konštatuje VšZP v správe. 

Štátna poisťovňa kontrolovala poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj cez informačný systém. Preverovala správnosť zúčtovacích dokladov, ako aj oprávnenosť vykazovať konkrétne výkony. Elektronickou formou prekontrolovala VšZP zdravotnú starostlivosť v celkovej hodnote 670 mil. eur, z toho objemu odmietla úhradu 72 mil. eur. 

Revízni pracovníci si zobrali pod drobnohľad aj lekárske predpisy, pričom na základe preverovania zamietli položky vo faktúrach lekárenskej starostlivosti v celkovej hodnote 9,8 mil. eur. "Dôvodom zamietania bol najmä nesúlad predpisu lieku s účtovaním vzhľadom na druh a množstvo, nedodržanie množstvových limitov u dietetických potravín, nesplnenie podmienok predpísania, výdaja a účtovania v súlade so zákonom o liekoch," konštatuje VšZP v správe. 

Preverovanie sa nevyhlo ani platiteľom poistného, u ktorých VšZP vykonala 584 594 kontrol. Z tohto počtu bolo u samostatne zárobkovo činných osôb a samoplatiteľov vykonaných 522 323 kontrol a u zamestnávateľov 62 271 kontrol. Až 99,91 percent bolo ukončených výkazom nedoplatkov, čo predstavuje objem 187,8 mil. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vystavila poisťovňa o 180 359 výkazov nedoplatkov viac.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.