Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Výklad zákona zo strany lekárnikov je absurdný, tvrdí Dôvera

Kategória: Spravodajstvo

Výklad legislatívy zo strany Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) je absurdný, myslí si súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera.

Bratislava 7. apríla (TASR) – Výklad legislatívy zo strany Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) je absurdný, myslí si súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Reaguje tak na vyjadrenie lekárnikov, podľa ktorých im jej nové opatrenie - neuhrádzať dlžníkom lieky s výnimkou akútnych stavov - spôsobí priame straty, keďže zákon o liekoch im káže vydať liek do 24 hodín.
      "Podľa nášho názoru dochádza zo strany lekárnikov k zámene dvoch zákonných pojmov - úhrada a výdaj lieku, ktoré sú v médiách často dávané do protikladu. Ony sa však, práve naopak, dopĺňajú," informoval TASR Matej Štepianský, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.
      Podľa Štepianského je prirodzené, že poistenec môže mať v tom istom čase nárok na výdaj lieku a nemať nárok na jeho úhradu a naopak. "Rovnako je to v prípade úhrady doplatkov za lieky. Pokiaľ poistenec odmietne v lekárni uhradiť doplatok za lieky, pracovník poskytovateľa mu ho nevydá aj napriek tomu, že zákon o liekoch takúto možnosť poskytovateľovi lekárenskej starostlivosti výslovne neustanovuje," uviedol.
      Legislatíva je podľa neho jasná a vyplýva z nej, že lekáreň nemá povinnosť vydať liek bez toho, aby si ho dlžník zaplatil v plnej výške. "Rovnako ako nemá povinnosť vydať liek, ak pacient, ktorý nie je dlžníkom, neuhradí zvyčajný doplatok za liek," povedal. Ak by sa podľa Štepianského lekárnici do detailu pridržiavali zákona, žiaden pacient by v lekárni v podstate nezaplatil, pretože by stačilo počkať na povinnosť lekárne vydať akýkoľvek liek do 24 hodín.
      SLeK koncom marca kritizovala Dôveru za dodatky k zmluvám, na základe ktorých nepreplatí lekárňam lieky vydané dlhujúcim poistencom. Jej prezident Ondrej Sukeľ upozornil, že lekárňam hrozia ekonomické straty pre vznik legislatívnej diery.
      Za tú podľa neho môže na jednej strane zákon, ktorý hovorí o nároku dlžníka len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť a na druhej strane iný zákon, ktorý hovorí, že lekárnik musí pacientovi vydať liek do 24 hodín za podmienok určených kategorizáciou. Z uvedeného podľa Sukeľa vyplýva, že ak by aj lekárnik vedel o prípadnom dlhu poistenca, nie je to dôvod na odmietnutie výdaja lieku alebo požadovania plnej úhrady.
      Súkromná poisťovňa Dôvera nedávno avizovala, že dlžníci si od apríla budú musieť zaplatiť za odkladnú zdravotnú starostlivosť v lekárňach a u zubných lekárov. V súčasnosti eviduje 70.000 poistencov s dlhom 80 miliónov eur. Už teraz im neuhrádza plánované hospitalizácie, kúpele a schvaľované zdravotnícke pomôcky. Opatrenie sa dotkne samostatne zárobkovo činných osôb či dobrovoľne nezamestnaných. Dôvera avizovala, že pokiaľ si dohodnú splátkové kalendáre, uhradí za nich všetko.
      Podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR lekárnici síce nie sú povinní zisťovať, či je ich klient neplatič poistného, právny poriadok mu to však umožňuje. "Je v jeho záujme mať vedomosť o tejto skutočnosti. V opačnom prípade podstupuje riziko, že zdravotná poisťovňa v súlade so zákonom neuhradí zdravotnú starostlivosť poskytnutú takémuto poistencovi, ak nejde o neodkladnú zdravotnú starostlivosť," informovala TASR riaditeľka Komunikačného odboru MZ SR Zuzana Čižmáriková.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.