Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Vytvorenie EZK len so súhlasom pacienta, tvrdí Hlina

Kategória: Spravodajstvo

Poslanec chce zmenou legislatívy docieliť, aby vytvorenie elektronickej zdravotnej knižky bolo možné až po písomnom súhlase osoby.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Vytvorenie EZK len so súhlasom pacienta, tvrdí Hlina," rozšírená o vyjadrenie Národného centra zdravotníckych informácií.

BRATISLAVA 19. augusta (SITA) - Vytvorenie elektronickej zdravotnej knižky (EZK) má podľa nezaradeného poslanca NR SR Alojza Hlinu podliehať súhlasu pacienta. Poslanec tvrdí, že tým reaguje na ochranu práv občanov, ktorí nesúhlasia, aby im bola vytvorená elektronická zdravotná knižka, pretože sa obávajú zneužitia údajov.

Poslanec zmenu iniciuje v zákone o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorý je až na niekoľko ustanovení účinný od júla tohto roka. Legislatíva vytvorila rámec pre informatizáciu zdravotníctva. Zavádza pojmy ako elektronická zdravotná knižka, pacientsky sumár a elektronický zdravotný záznam. Zákon ustanovuje i elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka a elektronický preukaz poistenca. Hlina namietal možné zneužitie osobných údajov už počas prijímania zákona. Teraz navrhuje do legislatívy doplniť ustanovenie, podľa ktorého bude EZK možné vytvoriť len osobe, ktorá dala predchádzajúci písomný súhlas národnému centru.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré projekt elektronického zdravotníctva zastrešuje, podotýka, že poslancom navrhovaná zmena nie je v praxi funkčná. Ako uviedol Peter Bubla z NCZI, v zmysle platnej legislatívy je každý slovenský občan účastníkom systému verejného zdravotného poistenia, pričom k tomuto poisteniu nedáva súhlas. "Preto aj vytvorenie EZK je viazané na akt toho, že občan je automaticky účastníkom verejného zdravotného poistenia, z ktorého vyplývajú automaticky realizované procesy pre poistenca bez nutnosti vyžadovať si jeho súhlas," uviedol Bubla. Elektronická zdravotná knižka tak bude automaticky vytvorená pre všetkých. NCZI však trvá na tom, že zavedením eHealth sa bezpečnosť údajov pacientov oproti súčasnému stavu zvýši.

"Dnes má všeobecný lekár v zmysle platnej legislatívy všetky informácie o pacientovi a ak používa informačný systém, má ich v elektronickej podobe. Ak je napojený na internet, čo mu mimochodom ako povinnosť ukladá platná legislatíva, je bezpečnosť týchto údajov voči profesionálnym hackerom otázna, keďže údaje sa pohybujú vo virtuálnom prostredí s neznámou mierou zabezpečenia," skonštatoval Bubla. Pre porovnanie uviedol, že v novom systéme budú údaje ako napríklad meno a diagnóza v oddelených databázach, pričom bez plávajúceho kľúča ich nebude možné spárovať. " Prepojenie medzi nimi je v šifrovanej podobe a jedinečné pre každého občana, preto nie je možné z hľadiska technického riešenia hackerským útokom sa dostať do databázy a voľne si čítať osobné údaje, zdravotné záznamy," podotkol Bubla.

Elektronická zdravotná knižka poskytne prístup k zdravotným záznamom pacienta v elektronickej podobe, tak aby mal zdravotník, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť aktuálne a úplné informácie o pacientovi. Obsahovať bude napríklad identifikačné údaje pacienta, pacientsky sumár, záznam o preventívnej prehliadke, o výsledku vyšetrenia spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, záznam o poskytnutej ambulantnej starostlivosti či o prepustení z nemocnice. EZK by mala byť povinná od roku 2016.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.