Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Za nevrátenie preukazu poistenca hrozí pokuta 165 eur

Kategória: Spravodajstvo

Ak poistenec neohlási zmenu poisťovne svojmu zamestnávateľovi, môže svoj rozpočet odľahčiť až o 331 eur.

BRATISLAVA 26. decembra (SITA) - Poistenci, ktorí prestupujú od budúceho roka do inej zdravotnej poisťovne, by nemali zabudnúť na niekoľko povinností vyplývajúcich z toho kroku. Všetci tí, ktorí sa rozhodli prepoistiť, ešte do konca roka 2012 používajú preukaz poistenca, ako i európsky preukaz od svojej aktuálnej zdravotnej poisťovne. Tieto preukazy jej vrátia najneskôr do 8. januára 2013. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) do výšky 165 eur. Rovnako tak poistencovi môže byť udelená pokuta, tentoraz až do výšky 331 eur, ak zmenu poisťovne neohlási svojmu zamestnávateľovi, a to do ôsmich dní od tejto zmeny.

Poistenec má okrem toho povinnosť oznámiť skutočnosť, že sa stal klientom inej poisťovne, aj svojmu praktickému lekárovi, gynekológovi a iným špecialistom. Termín, dokedy tak má učiniť, zákon nestanovuje, úrad však odporúča urobiť to čo najskôr, aby poskytovateľ zasielal údaje do správnej zdravotnej poisťovne. V tomto prípade za nedodržanie povinnosti pokuta nehrozí. Samostatne zárobkovo činná osoba zároveň písomne vykáže novej poisťovni do 8. januára budúceho roka výšku preddavku na poistné.

Pokutu za nedodržanie povinností, a to konkrétne nevydanie zdravotného preukazu, alebo vydanie po termíne, dostane aj zdravotná poisťovňa. Ako informovala hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková, ak poisťovňa nevydá poistencovi preukaz napriek tomu, že potvrdila prijatie prihlášky, úrad jej uloží pokutu od 3 319 až do 165 969 eur. Ak preukaz bude vydaný po lehote, teda po 20. decembri, poisťovňa bude ľahšia o 3 319 eur.

Kým nový zdravotný preukaz by mal poistenec dostať automaticky, o európsky bolo potrebné požiadať v prihláške. "Súčasťou prihlášky na vznik alebo zmenu je aj žiadosť o vydanie európskeho preukazu. Obidva preukazy vydávajú zdravotné poisťovne v súčasnosti spolu ako obojstranný preukaz, kde na jednej strane je národný preukaz a druhá strana obsahuje európsky preukaz," uviedla Valášiková.

Poistenci majú možnosť zmeniť poisťovňu raz do roka. Termín na podanie prihlášky končí 30. septembra, pričom klientmi novej poisťovne sa stávajú od prvého januára nasledujúceho roku. Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa nemusí odhlasovať, urobí to za neho jeho nová poisťovňa.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov