Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Záchranári dnes v mestách ukážu, ako správne oživovať ľudí

Kategória: Spravodajstvo

Ročne vymrie na Slovensku na náhle zlyhanie obehu asi jedna menšia dedinka.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Ročne vymrie na Slovensku na náhle zlyhanie obehu asi jedna menšia dedinka. Kardiopulmonálnu resuscitáciu potrebovalo vlani asi 3000 Slovákov, zachrániť sa podarilo len 300 z nich.
      Ak by laici podľa záchranárov viac ovládali základy poskytnutia prvej pomoci, prežilo by ich viac. V danej chvíli ide totiž o sekundy a záchranka môže prísť až o niekoľko minút. K náhlemu zlyhaniu obehu dochádza najčastejšie doma.
      Základy resuscitácie dnes záchranári ukážu verejnosti na námestiach piatich miest - v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Trenčíne. Robia to pri príležitosti Európskeho dňa záchrany života (16.10.) "Bežným ľuďom ukážeme správne laické postupy na figurínach, budú si ich môcť nacvičiť," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Jozef Köppl, predseda Slovenskej resuscitačnej rady (SRR), ktorá podujatie organizuje už druhýkrát. Zúčastnia sa na ňom všetky integrované záchranné zložky.
      Pri resuscitácii podľa neho nemožno pochybiť. "Jediná vec, ktorá môže byť zlá, je neurobiť nič," podotkol. Ak bežní ľudia ovládajú techniku resuscitácie, percento prežitia sa zvýši dvoj- až trojnásobne. Slováci podľa jeho slov prejavujú stále väčší záujem o základy poskytnutia prvej pomoci.
      Pri resuscitácii platí technika 30 vdychov a hlboké dvojnásobné stlačenie hrudníka. "Vtedy nie je čas zhánať lieky, ide o sekundy. Treba to urobiť rýchlo, aby opäť došlo k obnoveniu krvného obehu," povedal prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.
      Slovenská resuscitačná rada sa dnes pokúsi v hlavnom meste vytvoriť nový rekord a zapísať ho do knihy rekordov Slovenska. "Počas jednej hodiny sa budeme snažiť o to, aby na jednom mieste resuscitovalo čo najviac ľudí," informoval Köppl. Na priebeh rekordu bude dozerať Igor Svítok zo Slovenských rekordov.
      Európsky deň záchrany života podporujú aj viaceré známe tváre - moderátori Adela Banášová, Barbora Rakovská a Branislav Ciberej či spevák Samuel Tomeček. Všetci sa už dostali do situácie, kedy bolo potrebné poskytnúť rýchlu prvú pomoc.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.