Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zavedenie eHealth sa posúva na rok 2017

Kategória: Spravodajstvo

Rezort zdravotníctva zrušil tender k Národnému zdravotníckemu informačnému systému, ktorý namieta jeden z účastníkov.

BRATISLAVA 13. mája (SITA) - Zavedenie eHealthu (elektronické zdravotníctvo) sa posúva o jeden rok, naplno by tak malo začať fungovať až v roku 2017. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) totiž zrušilo tender na softvérové komponenty pre Národný zdravotnícky informačný systém (NZIS), ktorý je jednou z nosných častí eHealthu. Zabezpečiť má napríklad pripojenie nemocníc a ambulancií do systému elektronického zdravotníctva. Verejné obstarávanie sa podľa rezortu natiahlo tak, že to ohrozuje realizáciu projektu, keďže Úrad pre verejné obstarávanie stále rieši námietku jedného z uchádzačov. Predpokladaná hodnota tendra bola viac ako 40 mil. eur, rezort súťaž vyhlásil ešte vlani.

Podľa štátneho tajomníka MZ Viliama Čisláka bol veľký predpoklad, že sa projekt nezrealizuje efektívne a peniaze, ktoré naň poskytla Európska únia, by sa museli vrátiť, preto volili takúto cestu. "Čas je krátky, nevedeli by sme efektívne realizovať tento projekt, preto po dohode s ministerstvom financií sme sa rozhodli tieto peniaze nevyužiť, aby sa využili na projekty, ktoré ministerstvo financií vie do konca programového obdobia 2013 zrealizovať," uviedol Čislák. Rezort zdravotníctva chce prostriedky potrebné na NZIS čerpať z nadchádzajúceho programového obdobia 2014 až 2020. 

Poslanec za KDH a zároveň bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik poukazuje na to, že ak by bol eHealth v praxi, tak by ročne ušetril sto mil. eur. "Som veľmi sklamaný z toho, že za viac ako dva roky, kedy je pani ministerka v úrade a kedy aj v minulosti hovorila, že eHealth určite stihne, zrazu to nestihne," reagoval Uhliarik. Podľa neho navyše neexistuje záruka, že Brusel poskytne peniaze na elektronizáciu zdravotníctva. 

Čislák však tvrdí, že v roku 2017 by eHealth mal už slúžiť pre ľudí. Rezort podotýka, že prvá nosná časť eHealthu, Elektronické služby zdravotníctva, ktoré zahŕňajú elektronickú zdravotnú knižku, elektronickú preskripciu či národný portál zdravia, nie je dotknutá a priamo nesúvisí s projektom NZIS.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.