Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotné odvody sa budú platiť z celej sumy dividend

Kategória: Spravodajstvo

Vláda Roberta Fica totiž v zákone o zdravotnom poistení zrušila ustanovenie, podľa ktorého sa majú zdravotné odvody platiť len zo sumy dividend a podielov na zisku, ktorá presiahne minimálny vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Zdravotné odvody sa budú od budúceho roka platiť z celej sumy dividend a podielov na zisku obchodných spoločností. Vláda Roberta Fica totiž v zákone o zdravotnom poistení zrušila ustanovenie, podľa ktorého sa majú zdravotné odvody platiť len zo sumy dividend a podielov na zisku, ktorá presiahne minimálny vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby. Najnižší možný vymeriavací základ SZČO je v súčasnosti 339,89 eura, od začiatku budúceho roka sa zvýši na 393 eur. Poberateľ dividendy, resp. podielu na zisku v sume 500 eur tak po novom na zdravotné poistenie odvedie 14 % z tejto čiastky, čo je 70 eur. Ak by zostalo v platnosti ustanovenie, ktoré zaviedla vláda Ivety Radičovej, pri 500-eurovej dividende by sa 14-percentný zdravotný odvod v budúcom roku platil len zo sumy 107 eur, čo by predstavovalo takmer 15 eur.

Od začiatku budúceho roka sa na príjmy z dividend a podielov na zisku zvýši sadzba na zdravotné poistenie zo súčasných 10 % na 14 %. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú už podpísal prezident Ivan Gašparovič. Na zdravotné odvody z dividend sa bude vzťahovať vyšší maximálny vymeriavací základ ako na ostatné príjmy. Kým pri ostatných príjmoch bude maximálny ročný vymeriavací základ 60-násobkom priemernej mzdy, čo je v budúcom roku 47 160 eur, pri dividendách bude osobitný maximálny ročný vymeriavací základ na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na Slovensku, pre budúci rok 94 320 eur. Suma vyplatených dividend sa pritom nebude započítavať do celkových príjmov, a preto sa nemôže stať, že by osoba zaplatila zdravotné odvody len z dividend a vyhla sa plateniu odvodov z ostatných príjmov. Zdravotné odvody z dividend sa budú vyberať formou zrážky pri ich výplate. Preddavok na poistné z dividend bude za osobu, ktorej boli vyplatené dividendy, vypočítavať a odvádzať platiteľ dividend. Tento preddavok bude splatný do dvoch mesiacov odo dňa vyplatenia dividendy.

Ministerstvo zdravotníctva nevie vyčísliť, aký vplyv bude mať zvýšenie odvodov z dividend na rozpočet verejnej správy. Príjmy z dividend totiž v súčasnosti nepodliehajú dani z príjmov na území Slovenska ani inej evidenčnej povinnosti zo strany prijímateľa. "Z tohto dôvodu nie je možné vyčísliť dopad navrhovaného opatrenia, nakoľko nie je možné určiť sumu, ktorú v súčasnosti poberajú občania Slovenskej republiky a ďalšie osoby zúčastnené na verejnom zdravotnom poistení z majetkových účastí v podnikoch v Slovenskej republike a v podnikoch so sídlom v zahraničí," uvádza rezort.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.