Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotné prehliadky detí v piatom roku nebudú

Kategória: Spravodajstvo

Absolvovaním novej povinnej preventívnej prehliadky chcela Nicholsonová podmieniť aj vyplácanie prídavku na dieťa, jej návrh poslanci neschválili.

BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Povinná zdravotná preventívna prehliadka dieťaťa aj v jeho piatom roku života, ako to v novele zákona o prídavku na dieťa navrhovala poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, nebude. Parlament v piatok jej návrh neschválil. Absolvovaním novej povinnej preventívnej prehliadky chcela Nicholsonová podmieniť aj vyplácanie prídavku na dieťa.

V súčasnosti musia ísť deti na preventívnu prehliadku a očkovanie, keď dovŕšia tri roky a potom keď nastupujú do základnej školy. V tomto časovom vákuu podľa poslankyne vzniká priestor, kedy sa z dozoru úradov sociálnej kurately, ale aj z dohľadu lekárov môžu stratiť deti, ktoré sú týrané alebo zneužívané. Tak to bolo aj v prípade Lucie z Bratislavy, ktorú v piatich rokoch na smrť utýral otčim a tri roky o nej nikto nevedel i napriek tomu, že mala nastúpiť na povinnú školskú dochádzku.

Podľa Nicholsonovej návrhu mal rodič dokladovať, že bol s dieťaťom na preventívnej prehliadke a až potom by dostal prídavok. Ak by tak neurobil, vyplácanie by sa mu pozastavilo, až kým prehliadku neabsolvuje.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.