Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotnícki odborári vyzvali vládu SR, aby riešila nedostatok peňazí v rezorte

Kategória: Spravodajstvo

Rezort zdravotníctva treba dofinancovať. Verejne na to poukazujú okrem Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a zdravotných poisťovní aj zdravotnícki odborári.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Rezort zdravotníctva treba dofinancovať. Verejne na to poukazujú okrem Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a zdravotných poisťovní aj zdravotnícki odborári.
      "Vyzývame vládu SR k okamžitému riešeniu nedostatku peňazí pre rezort," uviedli dnes v stanovisku predsedovia základných odborových organizácií Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS). Odporúčajú zvýšiť platby za poistencov štátu minimálne na úroveň piatich percent vymeriavacieho základu.
      Odborári tiež vládu žiadajú vytvoriť také legislatívne podmienky, ktoré by zabezpečili vyššiu mieru odmeňovania zamestnancov pracujúcich vo verejnej sfére a štátnej službe. Od zriaďovateľov zariadení sociálnych služieb požadujú, aby zvýšili financie pre poskytovateľov. Tým by sa podľa nich skvalitnili pracovné podmienky zamestnancov a zabezpečila by sa vyššia kvalita poskytovaných služieb občanom.
      V systéme zdravotníctva chýba 95 miliónov eur, poukázal nedávno prezident ANS Marián Petko. Asociácia združuje desiatky malých a stredných nemocníc. Iba po dofinancovaní tejto sumy bude podľa neho v rezorte stabilita. Konkrétne ANS by potrebovala 27 miliónov eur. A to pre rastúce náklady na mzdy zdravotníkov a pre zvýšenie minimálnej mzdy.
      Petko upozornil, že pre chýbajúce peniaze môžu súkromné poisťovne znížiť nemociam pod ANS platby aj o desať percent, čo je veľa. Nemocnice by sa tak mohli od mája 2016 vrátiť na úroveň financovania z decembra 2015 a podľa Petka v nich môže dôjsť "k nepopulárnym krokom". Súkromné poisťovne nevedeli ANS s istotou garantovať, že budú môcť pokračovať v doterajších platbách. Práve pre nedostatok peňazí v zdravotníctve.
      Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) vníma napätú finančnú situáciu v nemocniciach. "V prvom kroku považuje za dôležité komplexne posúdiť efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov v celom rezorte, ako aj detailné oboznámenie sa so štruktúrou nákladov a tiež štruktúrou dlhu jednotlivých zdravotníckych zariadení. Ministerstvo následne pripraví optimálne riešenie," reagovala nedávno hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.