Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Žihľavka nie je len kožným problémom, naznačuje poruchu imunity

Kategória: Spravodajstvo

Počas života sa so žihľavkou v akútnej forme stretne asi každý piaty človek, vyplýva zo štatistík.

Bratislava 30. novembra (TASR) – Počas života sa so žihľavkou v akútnej forme stretne asi každý piaty človek, vyplýva zo štatistík. Odborníci upozorňujú, že toto ochorenie patrí do rúk lekárov.
      Žihľavku v ťažšej, teda chronickej forme, má asi 50.000 Slovákov, do tejto fázy prechádza najčastejšie u žien, a to vo veku 25 až 45 rokov. Pacient so žihľavkou, odborne urtikáriou, má po tele svrbivé vyrážky a opuchy, ktoré môžu prerásť do veľkých plôch. Pokožku má citlivú, výsev sa objavuje kdekoľvek na tele, končatinách aj tvári.
      "Je to fyzicky i psychicky nepríjemné, žihľavka sa nedá kozmeticky zakryť a býva často problémom aj pre normálny partnerský život," upozornila viceprezidentka Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti Mária Šimaljaková.
      Urtikária je poruchou fungovania imunitného systému. Krátkodobé akútne formy sú alergického pôvodu, výsev sa zväčša objavuje pri alergii na chlad, slnko alebo ide o potravinovú alergiu. "Ak je výskyt urtík spontánny, bez vonkajšieho faktora a rádovo sa predlžuje z týždňov na mesiace a roky, hovoríme o chronickej forme," vysvetlil imunológ a alergológ Radovan Košturiak.
      Žihľavka sa pri prvých prejavoch lieči klasickými antihistaminikami. Pokiaľ ide o alergickú reakciu, príznaky by do krátkeho času mali postupne vymiznúť. Chronická spontánna urtikária by sa ale podľa Košturiaka mala liečiť v špecializovaných imunoalergologických alebo dermatovenerologických ambulanciách. Po vyšetrení je podľa neho často potrebné liečiť nielen symptómy na pokožke, ale aj prácu imunitného systému.
      V prípade chronickej formy sa dlho hľadajú príčiny a pacient podstúpi niekoľko vyšetrení s často nejasným výsledkom. "Obdobie mierneho zlepšenia sa strieda so zhoršením stavu," podotkol. Pacient sa s ochorením môže trápiť mesiace či roky.
      Stav tohto ochorenia sa dá podľa Košturiaka výrazne zlepšiť najmodernejšou biologickou liečbou, možno ju podstúpiť aj na Slovensku. Princípom liečby je zásah do imunitného systému za pomoci látok bežne sa vyskytujúcich v našom tele. "Je však nákladná, jeden cyklus liečby trvá šesť mesiacov a poisťovne podrobne skúmajú vhodnosť liečby pre každého pacienta," dodal.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.