Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zubní technici žiadajú o ochranné pomôcky a dezinfekciu proti COVID-19

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská komora zubných technikov (SKZT) vyzvala premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (obaja OĽaNO) o poskytnutie ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov proti novému koronavírusu pre tých zubných technikov, ktorí v rámci pohotovosti so zubnými ambulanciami zabezpečujú neodkladné opravy zubných náhrad pre pacientov.

Bratislava 15. apríla (TASR) –  TASR o tom za komoru informoval Marcel Lincényi.
      Ako priblížila prezidentka SKZT Hana Dohálová, prevažná väčšina zubných technikov zatvorila svoje prevádzky, a to z dôvodu, že zubné ambulancie prestali zadávať protetické práce a poskytujú len neodkladnú zdravotnícku starostlivosť. "Niektoré zubné techniky ostali vykonávať pohotovosti pre zubné ambulancie pre prípad potreby neodkladnej zdravotníckej starostlivosti, ako sú napríklad opravy zubných náhrad," komentovala.
      Zubní technici, ktorí stále poskytujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov, sú podľa jej slov vystavení rizikám, pretože pracujú s odtlačkami zubov a so zubnými náhradami, ktoré boli v ústnej dutine pacienta, takže môžu byť nosičmi nového koronavírusu.
      Ochrana obyčajným rúškom je však podľa slov šéfky komory zubných technikov v tomto prípade nedostatočná, pretože živica na zubných náhradách a snímateľných ortodontických aparátoch je schopná prijímať vlhkosť z organizmu a infekcia sa môže šíriť pri brúsení aj z napohľad suchej zubnej náhrady, z ktorej sa pri jej obrusovaní môžu infikované čiastočky rozprašovať do celej prevádzky. "Zubní technici by preto potrebovali špeciálne dezinfekčné prostriedky, a taktiež kvalitné respirátory, ktoré pri opracovaní opravovaných zubných náhrad ochránia zubného technika aj pred uvoľnenými mikročasticami," mieni.
      Problémom je podľa jej slov legislatíva. Dohálová tvrdí, že bolo problémom aj pre štátnych úradníkov zladiť profesiu zubných technikov s metodikou pre núdzový stav. "Keďže na začiatku vyhlásenia mimoriadnej situácie vládou SR a usmernením hlavného hygienika SR Jána Mikasa nebolo taxatívne stanovené nariadenie pre pracoviská zubnej techniky, vyložilo si každé pracovisko situáciu podľa toho, ako sa špecializuje," uzavrela.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.