Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zväz sklerózy multiplex ocení Slnečnicou vďaky svojich spolupracovníkov

Kategória: Spravodajstvo

Slnečnicou vďaky tento rok prvýkrát ocení Slovenský zväz sklerózy multiplex (SZSM) svojich najlepších spolupracovníkov, ktorí svoj život zasvätili ľuďom s touto diagnózou.

Trnava 13. mája (TASR) - Slnečnicou vďaky tento rok prvýkrát ocení Slovenský zväz sklerózy multiplex (SZSM) svojich najlepších spolupracovníkov, ktorí svoj život zasvätili ľuďom s touto diagnózou. Benefícia vďaky sa bude konať v Trnave a odštartuje aktivity k Svetovému dňu sklerózy multiplex. Cenu v podobe pamätného listu, slnečnice a hodiniek ako symbolu času dostane spolu 28 ľudí. O laureátoch rozhodovali členovia 24 klubov SM na Slovensku v kategóriách osobný asistent, dobrovoľník a opatrovateľ. 
      "Oceníme tiež lekárov, ktorí okrem odbornosti prejavili aj porozumenie a láskavosť," uviedla prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová. V kategórii Opatrovateľka je laureátkou aj Mária Kovačiková, ktorá najskôr začala do Klubu SM v Trnave sprevádzať chorého manžela, neskôr sa zapojila do všetkých aktivít a teraz vypomáha ako hospodárka bez nároku na odmenu. V kategórii Dobrovoľník si po Slnečnicu vďaky SZSM príde aj Imrich Horváth z Bratislavy. Sklerózu multiplex má jeho manželka a spoločne sa v SM klube Dunaj angažujú už 20 rokov.
      V kategórii Osobný asistent dostane cenu Ľubomír Kuracina. Štyridsaťdeväťročný strojár sa stará nielen o svoju chorú manželku s touto diagnózou, ale tiež pomáha kamarátke s rovnakým ochorením a obidvom sa snaží skvalitniť úroveň života na invalidných vozíkoch. Slnečnicu získa aj neurológ a špecialista na SM Branislav Brežný z nemocnice v Považskej Bystrici. Pacientov s týmto ochorením lieči už takmer 40 rokov. "Súčasná medicína už natoľko pokročila, že môžeme našim pacientom ponúknuť modernú biologickú liečbu a predĺžiť tak aktívne obdobie ich života až o 15 rokov," povedal.  
      Odovzdávanie ocenení bude iba časťou dnešnej benefície. „Spolu s pacientmi budú o dostupnosti liečby hovoriť neurologička Viera Hančinová z SM centra Ružinov, o záležitostiach duše porozpráva psychologička Lucia Kuruczová, príde i hosť z úradu práce sociálnych vecí a rodiny,“ dodala Fajnorová. „Chceme poukázať aj na potrebu včasnej diagnostiky - človek by mal navštíviť svojho praktického lekára alebo neurológa, ak cíti brnenie, únavu, má problémy s videním alebo zmenami nálad.  Ak sú pacienti so SM liečení biologickou liečbou od začiatku ochorenia, ich vyhliadky na aktívny život sa zlepšujú,“ povedala predsedníčka SZSM.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.