Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ZZS najviac zneužívali na východe Slovenska

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby sa to týka predovšetkým prešovského a košického kraja.

BRATISLAVA 24. marca (SITA) - Najčastejšie sú so zneužívaním záchrannej zdravotnej služby (ZZS) konfrontovaní záchranári na východe Slovenska. Vyplýva to zo slov riaditeľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Ľubomíra Kočiša. "U nás marginálne skupiny obyvateľstva, najmä v prešovskom a košickom kraji, neuveriteľným spôsobom zneužívajú ZZS," konštatoval Kočiš s tým, že títo ľudia presne vedia, čo majú operátorom na tiesňových linkách povedať, aby k nim vyslali záchranku. Ako uviedol, posádka po príchode na miesto potom už len konštatuje, že zdravotný stav nahlásený operátorovi sa nezhoduje so skutočnosťou.

Zamedziť takémuto využívaniu záchraniek je podľa Kočiša ťažké, nakoľko sa operátor rozhoduje, či vyšle alebo nevyšle sanitku k pacientovi len na základe informácií, ktoré dostane od volajúceho. "Podstata je v tom, že sú to ľudia, ktorí vedia, ako zneužiť záchrannú zdravotnú službu. V tom je to smutné," uviedol Kočiš. Ako pokračoval, zneužívanie ZZS sa nedeje len na linke tiesňového volania, ale aj priamo pri zásahoch, kedy lekári z nemocníc alebo lekári z pohotovosti požadujú zásah ZZS a pritom nie je tu indikácia. "Nemajú možnosť alebo čas alebo prostriedky zasiahnuťm tak sa na to využíva ZZS," povedal Kočiš.

Prešovský a košický kraj vedú aj v počte celkových výjazdov sanitiek do terénu (tvz. primárne zásahy, pozn. red.). V uplynulom roku vyrážali záchranky za pacientmi v košickom kraji 72 899 krát, v prešovskom až 73 556 ráz. Denne tak v priemere zasahujú sanitky na území košickej samosprávy 199,18 ráz a prešovskej 200,97 krát. Oba kraje si v počte výjazdov držia prvenstvo tri roky po sebe. Naopak najmenej zásahov, 45 145 v minulom roku absolvovali záchranári v trenčianskom kraji. Denne tu absolvovali záchranári výjazd v priemere 123,35 ráz.

Celkovo za posledné tri roky vzrástol počet primárnych zásahov na Slovensku takmer o 32 tisíc. Kým v roku 2010 to bolo 435 215 krát, vlani operačné stredisko už vyslalo sanitky za pacientmi 466 915 krát. "Nárast primárnych zásahov je spôsobený nadužívaním ambulancií ZZS k prípadom, ktoré môžu byť riešené iným spôsobom, či už praktickým lekárom alebo lekárskou službou prvej pomoci," skonštatoval hovorca OS ZZS Boris Chmel.

Údaje sú súčasťou analýzy stavu ZZS, ktorú vypracovalo Operačné stredisko za roky 2010 až 2012.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.