Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Achmea sa pustila do ďalšej arbitráže so Slovenskom

Kategória: Spravodajstvo

Dôvodom je hroziace vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní pri zavádzaní unitárneho systému.

BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Holandská spoločnosť Achmea, vlastník Union zdravotnej poisťovne, a.s. sa pustila do ďalšieho arbitrážneho konania so Slovenskom. Tentokrát pre hroziace vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré slovenský kabinet pripúšťa ako jednu z možností pri zavádzaní unitárneho systému. Slovensko pritom len nedávno prehralo s Achmeou arbitráž pre zákaz zisku zdravotných poisťovní. Vyplatiť jej má 22 mil. eur ako kompenzáciu škody a ďalšie tri milióny za náklady na právne služby.

Oznámenie o novom arbitrážnom konaní doručil vlastník Union z.p. slovenskej vláde v stredu. "Achmea plánuje investíciu v Union zdravotnej poisťovni, a.s., zachovať a zastáva názor, že plánované vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme, nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Navyše spôsob, akým Slovenská republika má v úmysle pokračovať v procese vyvlastnenia, je jasne v rozpore s dvojstrannou dohodou o investíciách," uviedol hovorca Achmea Bert Rensen. Ako pokračoval, spoločnosť už ustanovila arbitra, na rade je teraz slovenská vláda, ktorá má urobiť to isté.
Achmea oznámila arbitráž práve v deň, keď kabinet vzal na vedomie správu o napredovaní projektu zavádzania jednej zdravotnej poisťovne. Harmonogram, ktorý je jeho súčasťou, predpokladá, že jedna poisťovňa by na Slovensku mala fungovať od januára 2014. Ak by sa štát nedohodol s vlastníkmi súkromných zdravotných poisťovní na odkúpení a pristúpil k ich vyvlastneniu, zavedenie jednej poisťovne sa posunie na júl 2014.

Achmea vyhrala predchádzajúci arbitrážny súd so Slovenskom za zákaz zisku zdravotných poisťovní v rokoch 2007 až 2011, vlani v decembri. Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že Slovensko porušilo ustanovenie investičnej dohody medzi ním a Holandskom, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní, medzi ktoré patrí aj spoločnosť Achmea.

Milióny eur, ktoré jej boli prisúdené, Slovensko platiť odmieta. Ministerstvo financií SR preto koncom januára podalo návrh na zrušenie rozsudku. Podľa vlastníka Unionu z.p. však neuspeje. "Podobný návrh na zrušenie voči predbežnému rozhodnutiu v tom istom arbitrážnom konaní bol plne Vyšším krajinským súdom vo Frankfurte zamietnutý v máji 2012. Achmea je presvedčená, že v súčasnosti podaný návrh na zrušenie rozhodnutia námietka bude mať rovnaký osud," povedal Rensen. Zároveň zdôraznil, že náhrada škody v spomínanej výške bola splatná k decembru. Tým, že ju Slovensko odmieta uhradiť, mu nabiehajú každý mesiac úroky ďalších 50 tisíc eur.

Achmea má podľa Rensena navyše právo uplatniť si konečné rozhodnutie oproti aktívam Slovenskej republiky v akejkoľvek jurisdikcii, ktorá ratifikovala Newyorskú konvenciu z roku 1958 o uznaní a uplatnení zahraničných rozhodnutí arbitrážneho súdu a považovať Slovenskú republiku za zodpovednú za akékoľvek náklady s tým spojené. "Achmea nebude váhať využiť toto právo, ak to bude považovať za vhodné," dodal Rensen.

Rozdiel v týchto arbitrážach je podľa hovorcu Achmea v tom, že predchádzajúca arbitráž bola vyvolaná tým, že Slovensko zbavilo spoločnosť Achmea niektorých vlastníckych práv, kým novou arbitrážou sa vlastník snaží zabrániť priamemu vyvlastneniu Union z.p.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.