Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ambulantní lekári sú zatiaľ bez zmlúv

Kategória: Spravodajstvo

Ambulantní lekári dlhodobo presadzujú svoje platové zrovnoprávnenie s lekármi v ústavných zariadeniach. Zatiaľ čo lekárov v nemocniciach kryje zákon o platoch, ktorý si vyštrajkovali za minulej vlády, podmienky ambulantných, respektíve súkromných lekárov sa nezmenili.

BRATISLAVA 25. júna (SITA) - Ambulantným lekárom sa na rokovaní so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a zdravotnou poisťovňou Union nepodarilo presadiť také navýšenie zmlúv, ktoré by pokrylo zvýšené náklady súvisiace so zvýšením platov sestier a lekárov.

"Ceny, ktoré na rokovaní boli ponúknuté zo strany zdravotných poisťovní, nie sú pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti akceptovateľné. Slovenská lekárska komora (SLK) a Zdravita ubezpečujú občanov, že ich členovia sú pripravení a majú záujem i naďalej poskytovať všetkým občanom zdravotnú starostlivosť hradenú z prostriedkov zdravotného poistenia. Podmienkou tejto zdravotnej starostlivosti však je, aby zdravotná poisťovňa akceptovala oprávnené nároky zdravotníckych zariadení," informovali agentúru SITA prezidenti SLK a Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Kollár a Ladislav Pásztor. Obe organizácie sa preto v pondelok stretnú na mimoriadnom rokovaní, na ktorom sa dohodnú na ďalšom postupe. Ak by sa lekári s poisťovňami nedohodli, znamenalo by to, že pacientov by v ambulanciách ošetrovali len v prípade ohrozenia života.

Ambulantní lekári dlhodobo presadzujú svoje platové zrovnoprávnenie s lekármi v ústavných zariadeniach. Zatiaľ čo lekárov v nemocniciach kryje zákon o platoch, ktorý si vyštrajkovali za minulej vlády, podmienky ambulantných, respektíve súkromných lekárov sa nezmenili. Súkromní lekári preto požadujú identické platové podmienky ako majú nemocniční lekári. Nemocničným lekárom sa mzdy majú v ďalšom kole navyšovať od 1. júla. Vyššie zmluvy od poisťovní sa využijú aj na navýšenie platov sestier, ktorým platy garantuje zákon od 1. apríla. Pre nedostatok zdrojov ministerka zdravotníctva na vyššie platy sestier a lekárov rozpustila do systému štátnu rezervu vo výške 50 miliónov eur, ktorá cez zvýšenie odvodov za poistencov štátu dorazí od zdravotných poisťovní k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.