Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ANS odporúča pokračovať v zmluvách s poisťovňou Union

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia nemocníc Slovenska upustila od zrušenia degresívneho koeficientu, na základe ktorého zdravotná poisťovňa Union prepláca nadlimitné hospitalizácie len vo výške 60 percent.

MARTIN 26. marca (SITA) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) odporúča svojim približne šesťdesiatim regionálnym nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam, aby pokračovali v zmluvnom vzťahu so zdravotnou poisťovňou Union. Asociácia tak upustila od požiadavky zrušiť degresívny koeficient, na základe ktorého poisťovňa Union prepláca nadlimitné hospitalizácie len vo výške 60 percent, a od poisťovne bude na najbližšom rokovaní žiadať, aby prešla na systém plánovaných hospitalizácií. Ako pre agentúru SITA uviedol prezident ANS Marián Petko, zrušenie degresívneho koeficientu už nebude asociácia žiadať, pretože jej členské nemocnice momentálne nerobia nadlimity vo vzťahu k poisťovni Union a teda nie sú ani ukrátené pri platbách.

"Vzťah medzi nemocnicou a zdravotnou poisťovňou je vzťah obchodný. Mali sme sériu rokovaní so zdravotnou poisťovňou Union a nakoniec sme stav vyhodnotili tak, že našim členom odporúčame, lebo každá nemocnica sa musí rozhodnúť zvlášť a individuálne, aby pokračovali v zmluvnom vzťahu s poisťovňou Union. Momentálne už nebudeme žiadať zrušenie degresívneho koeficientu. Je pravda, že tie nadlimitné výkony sú poisťovňou Union hradené pri ukončení hospitalizácie len 60 percentami, ale po analýze, ktorú sme urobili u všetkých našich nemocníc, sme zistili, že nemocnice momentálne nerobia nadlimity, to znamená, že potom nemajú ani nižšie platby,“ uviedol Petko. 

Asociácia chce problém nadlimitných hospitalizácií vyriešiť s poisťovňou Union podobne ako u ostatných dvoch poisťovní Dôvera a VŠZP- zavedením systému plánovaných hospitalizácií. "Myslíme si, že lepším variantom je prejsť na typ financovania, kedy akútne hospitalizácie majú byť zo zákona preplatené zdravotnými poisťovňami všetky a v plnej výške a ostatné plánované hospitalizácie by mali poisťovne najprv odsúhlasiť a následne zaplatiť. Toto riešenie sme pri rokovaniach s poisťovňou Union aj navrhovali, zatiaľ sme sa nedohodli, ale otvoríme túto tému opäť pri najbližšom rokovaní. Podľa nás je to spravodlivejšie aj transparentnejšie, že plánované hospitalizácie plánuje zdravotná poisťovňa podľa svojich finančných možností, nech nám ich odsúhlasí a potom následne aj zaplatí,“ povedal Marián Petko. 

Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska v zmluvných vzťahoch so zdravotnou poisťovňou Dôvera nadlimitné výkony pri hospitalizáciách už nie sú. "Pretože tam už beží tento systém plánovanej hospitalizácie, kedy sú najprv odsúhlasené a potom zaplatené. A u Všeobecnej zdravotnej poisťovne nabiehame na tento systém od 1. mája u tých nemocníc, ktoré sú už na to pripravené a definitívne u všetkých nemocníc od 1. júla. A problém nadlimitov prestane byť. A preto sa nám zdá lepšie, aby to bolo zjednotené pre všetky poisťovne,“ dodal Petko.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.