Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ANS rokuje so súkromnými poisťovňami o vyšších platbách

Kategória: Spravodajstvo

Nemocnice združené v ANS plánujú konkrétne požiadavky zasielať Dôvere a Unionu najbližšie dni.

BRATISLAVA 26. septembra (SITA) - Malé a stredné nemocnice združené v Asociácií nemocníc Slovenska (ANS) začali rokovania so súkromnými zdravotnými poisťovňami o navýšení platieb. So zástupcami poisťovní sa stretli ešte uplynulé týždne, najbližšie dni im plánujú zaslať svoje konkrétne požiadavky, ktoré sa budú odvíjať od toho, čo im ponúkla Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Tá je ochotná nemocniciam priplatiť napríklad za operácie, avšak pod podmienkou, že platby na rovnakú úroveň navýšia aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

Ako podotkol prezident ANS Marián Petko, ponuka od VšZP je pre nich zaujímavá okrem iného aj preto, že ako jediná poisťovňa im dáva aj platby pre urgentné príjmy, ktoré doteraz neboli. "Žiadame zvýšenie objemov a žiadame zvýšenie napríklad pri operačných odboroch, žiadame zvýšenie obdobne tak, ako nám VšZP navrhovala," uviedol Petko požiadavky na súkromné zdravotné poisťovne po zhromaždení členov ANS.

Dôvera však podľa prezidenta ANS mala avizovať, že v súčasnosti nevidí priestor na zvyšovanie do konca toho roka. "Čo sa týka od 1. 1. 2014, že k tomu sa stretneme najneskôr v októbri, eventuálne začiatkom novembra, potom ako bude prijatý štátny rozpočet. S čím sme my nesúhlasili a žiadame zvýšenie aj od zdravotnej poisťovne Dôvera," uviedol Petko. Union sa bude návrhmi zaoberať. Prezident ANS nevylúčil, že ak sa so súkromnými poisťovňami nedohodnú, odporučia svojim členom vypovedať zmluvy. Zároveň však podotkol, že postup bude na individuálnom rozhodnutí nemocníc. "Ale musím povedať, že to tu dnes dosť intenzívne na zhromaždení členov zaznelo," skonštatoval.

Jedným z dôvodov, prečo asociácia žiada pre nemocnice viac peňazí je aj požiadavka odborov na vyššie mzdy zamestnancov. Podľa Petka od ministerky zdravotníctva mali dostať ubezpečenie, že minimálne na zákonné navýšenie platov lekárov im zdroje budú poskytnuté. Navyšovanie platov ostatných zdravotníkov je však nateraz otázne. Všetky tri zdravotné poisťovne mali podľa Petka totižto uviesť, že nie sú schopné na to zabezpečiť zdroje. Pre obmedzené financie asociácia jednomyseľne odmietla i návrh Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb a Lekárskeho odborového združenia. Odborári požadovali navýšenie pre všetkých pracovníkov v zdravotníctve okrem lekárov od začiatku septembra tohto roka o 15 percent. "Vzhľadom k tomu, že nemalá časť nemocníc neplatí odvody do Sociálnej poisťovne, logické je, že nemôžu mať na ďalšie zvyšovanie platov," uviedol Petko.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.